Asseco Prokom Gdynia przegrał w Zgorzelcu z Turowem bez walki

Paweł Durkiewicz
Przemek Świderski
Koszykarze Asseco Prokomu zaliczyli kolejną bolesną porażkę. Po zeszłotygodniowym laniu w Słupsku w meczu z Energą Czarnymi tym razem mistrzowie Polski z Gdyni przegrali 61:88 z liderem Tauron Basket Ligi, PGE Turowem Zgorzelec. W spotkaniu, które do niedawna uchodziłoby za ligowy hit, nie było ani grama walki.

Już sam początek meczu wybił gdynianom z głowy wszelkie marzenia o zwycięstwie. Po niespełna 3 minutach zgorzelczanie prowadzili już 12:0.

Niemoc Asseco Prokomu przełamał Rasid Mahalbasić, jednak dominacja Turowa wzrastała z każdą minutą. Praktycznie każdy zawodnik w drużynie gospodarzy dorzucał swoje punkty.

Wśród mistrzów Polski znów zawodziła skuteczność, lecz największym mankamentem była znikoma agresywność w obronie. Przez 34 minuty gracze trenera Adamka wymusili na rywalach zaledwie 1 stratę - faul w ataku Ivana Żigeranovicia! Nic dziwnego, że miejscowi bez najmniejszych problemów uciekali Asseco Prokomowi na coraz większy dystans.

Istniało nawet zagrożenie, że porażka gdynian swoimi rozmiarami pobije niechlubny rekord z meczu w Słupsku (wtedy skończyło się na klęsce 53:90), jednak na szczęście w ostatniej części graczy Turowa dopadło w końcu rozprężenie wynikające z bezpiecznej przewagi.

Na 1,5 minuty przed końcową syreną przy rozstrzygniętym wyniku trener Asseco Prokomu Gdynia Andrzej Adamek po raz pierwszy posłał na parkiet Mateusza Nitschego, który został sprowadzony do drużyny mistrzów Polski z II-ligowego Korsarza Gdańsk po odejściu Adama Hrycaniuka.

PGE Turów Zgorzelec - Asseco Prokom Gdynia 88:61 (23:13, 26:16, 22:13, 17:19)

PGE Turów: Cel 13 (2), Kulig 13 (2), Chyliński 12 (1), Jackson 12, Opacak 10, Żigeranović 9, Aleksić 7 (1), Robinson 5 (1), Micić 5 (1), Lewandowski 2, Stelmach 0, Leszczyński 0

Asseco Prokom: Mahalbasić 12, Szczotka 12, Śnieg 10, Ponitka 9 (1), Zamojski 6 (1), Witka 5 (1), Pamuła 5 (1), Roszyk 2, Nitsche 0