Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna droga do szkoły. W gminach - wystarczy dobry pomysł i pieniądze

Jarosław Popek
Przejście dla pieszych przy SP nr 4 w Starogardzie Gd.
Przejście dla pieszych przy SP nr 4 w Starogardzie Gd. M.Jędrzyński
W wielu miejscach na Pomorzu zadbano o to, by droga dzieci do szkoły była bezpieczna. Warto korzystać z takich pomysłów.

Na przykład z rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa, przyjętych w Sztutowie, zadowolony jest wójt Stanisław Kochanowski.
- W gminie jest tylko jedna szkoła, więc musi być kompleksowo zabezpieczona - mówi wójt Kochanowski. - Odcinek drogi, przy której znajduje się szkoła posiada dwa progi zwalniające (obowiązuje ograniczenie prędkości), więc żaden samochód się tu nie rozpędzi. Dzieci dojeżdżające autobusem zbierają się w miejscach do tego przystosowanych, specjalnie oznakowanych. Ponadto autobus zabiera dzieci z terenu szkoły.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Redzie mogą czuć się bezpiecznie idąc do szkoły. W ubiegłym roku zakończyła się modernizacja ulicy Brzozowej w Redzie-Ciechocinie. Na ponad 300 metrach położono kostkę brukową, jest też chodnik, którego wcześniej tu bardzo brakowało - choćby z racji bliskości szkoły. Chociaż ułożono chodnik, to i tak policjanci apelują uczniów o rozwagę w poruszaniu się po ulicy.

W Wierzchucinie w powiecie puckim nowy rok szkolny oznaczał zmiany w układzie drogowym w pobliżu szkoły. Okazją było oddanie do dyspozycji uczniów nowego gmachu. Ulica dojazdowa obecnie kończy się przy szkole. Ruch lokalny został skierowany na nową drogę, która omija stworzony kampus szkolny. Obecnie młodzież wysiada z gimbusów w miejscu, gdzie nie docierają już inne samochody. Wcześniej przed szkołą przejeżdżali mieszkańcy przysiółku znajdującego się tuż za Wierzchucinem.

Samorząd Mikołajek Pomorskich po racjonalizacji sieci szkół (rachunek ekonomiczny wykazał konieczność zamknięcia szkół w Krasnej Łące i Cieszymowie) dołożył starań, aby Zespół Szkół, Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Mikołajkach spełniał wszelkie standardy bezpieczeństwa.

- Zabiegaliśmy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich o zgodę na budowę 2 kilometrowego odcinka chodnika łączącego Cierpięta z Mikołajkami Pomorskimi - mówi Kazimierz Kulecki, wójt Mikołajek Pomorskich. - Pozyskaliśmy bowiem dofinansowanie unijne na budowę ścieżki pieszo rowerowej na wskazanym odcinku. Chodziło nam przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży dochodzącej z Cierpiąt do szkół w Mikołajkach. Dzieci szły bowiem skrajem szosy, co stwarzało zagrożenie.

Pod koniec ub. roku za pieniądze z budżetu Starogardu Gd. wykonano doświetlenia przejść w pobliżu dwóch szkół. Chodzi o Szkołę Podstawową nr 4 przy al. Jana Pawła II oraz Gimnazjum nr 3 przy ul. II Pułku Szwoleżerów. Zwłaszcza doświetlenie przy "czwórce" było bardzo oczekiwane, gdyż jest to jedna z największych w mieście szkół, położonych przy ulicy, na której ruch jest duży także po zmierzchu. Koszt zainstalowania doświetlenia wyniósł łącznie 60 tys. złotych.

O dobrym rozwiązaniu można mówić w przypadku Zespołu Szkół nr 3 w Lęborku, gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa nr 4. Na nieszczęście szkoła znajduje się przy al. Wolności, która jest jedną z najbardziej ruchliwych ulic w mieście. Tam przez długi czas przez ulicę można było przejść po pasach. Tylko. Bo przy żadnych nie było świateł. Stwarzało to spore zagrożenie dla dzieci, szczególnie tych małych. Trudno też było przejść na drugą stronę, bo kierowcy nie chcieli się zatrzymywać przed pasami. Dopiero po gorących protestach rodziców przebudowano ulicę i wszystkie przejścia przerobiono na dwuetapowe z tzw. wysepką.

10 lat temu w Baninie, na przelotowej drodze powiatowej w ramach Krajowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Polsce zmodyfikowano przejście.

- W naszej sytuacji dwuetapowe przejście plus strażnik ruchu drogowego stojący 10 godzin jest bardzo dobrym rozwiązaniem - ocenia Ewa Kosznik, dyrektor szkoły w Baninie. - Oczywiście, człowiek może zachorować i wówczas liczymy tylko na rozsądek i dobre nawyki naszych uczniów. Nie jestem w pełni przekonana, czy lepsza byłaby sygnalizacja świetlna.
Inwestycją, która w sposób znaczący poprawiła bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, jest tzw. bezpieczny wjazd, który wybudowano przy Szkole Podstawowej nr 4 w Kwidzynie. Dzięki tej inwestycji rodzice dowiozą teraz swoje pociechy niemal pod same drzwi szkoły. W sąsiedztwie dojazdu wybudowano także gustowną fontannę. Podobna inwestycja realizowana jest przy SP nr 5.
Współpr. reporterzy "DB"

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki