Radni zlikwidowali szpital

  Radni zlikwidowali szpital

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wbrew protestom Społecznego Komitetu Obrony Szpitala i radnego Mariusza Łuczyka z Miastka Rada Powiatu Bytowskiego podjęła wczoraj decyzję o likwidacji Szpitala Powiatu Bytowskiego.
  W ten sposób zaczyna się kolejny etap procesu przekształcenia bytowsko-miasteckiej placówki w spółkę prawa handlowego, która ma zacząć działać od 1 lipca tego roku.
  Likwidacja szpitala w obecnej formie ma wielu zwolenników, ale i nie brakuje przeciwników. Szczególnie w Miastku, gdzie ludzie obawiają się likwidacji miejscowego szpitala.

  - Powinniśmy zapytać społeczeństwo w referendum - argumentował na sesji radny Mariusz Łuczyk.
  Wyciągnął przy tym wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie likwidacji szpitala powiatowego w Kluczborku. Orzeczono tam, że radni nie mieli prawa likwidować publicznej placówki. Zaraz jednak zarzucono mu, że nieuważnie wczytał się w dokumenty, bo chodziło o niezachowanie trzymiesięcznego odstępu pomiędzy likwidacją a utworzeniem spółki.

  - Reorganizacja służby zdrowia w powiecie bytowskim jest koniecznością, bo jej stan jest kiepski. Nie mamy nawet pełnej obsady lekarzy - tłumaczy wicestarosta Czesław Żurawicki.
  Łuczyk twierdzi, że komercjalizacja szpitala to pierwszy krok do prywatyzacji, ale nie przekonał większości, która popiera utworzenie spółki, licząc również na 7 mln zł obiecanego oddłużenia. Ostatecznie za likwidacją Szpitala Powiatu Bytowskiego głosowało 16 radnych, 2 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.

  - Ta decyzja to dla mieszkańców Miastka gwóźdź do trumny - komentuje Ewa Hinca ze Społecznego Komitetu Obrony Szpitala w Miastku. - Boimy się, że zamkną nasz szpital i będziemy umierać w karetce w drodze z Miastka do Bytowa.

  Członkowie komitetu zapowiedzieli, że będą zbierać podpisy za odwołaniem Rady Powiatu i odłączeniem Miastka od powiatu bytowskiego. Starostwo do tych gróźb podchodzi ze stoickim spokojem. Ogłoszono już konkurs na stanowisko prezesa szpitalnej spółki. Niebawem zostanie wybrana też rada nadzorcza.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo