Codziennik kulturalny - poniedziałek, 30 marca 2009 r.

  Codziennik kulturalny - poniedziałek, 30 marca 2009 r.

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie masz jeszcze planów na poniedziałek? Koniecznie zajrzyj do codziennego repertuaru "Polski Dziennika Bałtyckiego". Tam polecamy najciekawsze w danym dniu koncerty, imprezy, projekcje filmowe, spektakle czy wystawy.

  Hiszpania na dużym ekranie


  18.10
  Gdańsk, dzisiaj g. 18.10, kino Żak, Grunwaldzka 195/197,
  Bilety: 8-14 zł


  Trwa 9 Tydzień Kina Hiszpańskiego, doroczny przegląd najnowszych filmów powstałych w tym gorącym kraju Półwyspu Iberyjskiego. Jego tradycją jest pokazywanie dzieł nagrodzonych na
  festiwalach oraz tych, które wzbudziły szczególny odzew rodzimej publiczności. Przed widzami jeszcze pięć filmów.
  Dzisiejszy "W mieście Sylwii", jest obrazem katalońskim, choć tytułowe"miasto" to wcale nie Barcelona. Znany dokumentalista Jose Luis Guerin opowiada historię chłopaka, który włóczy się po ulicach Strasburga. Młody obcokrajowiec wrócił do tego miasta z nadzieją na
  spotkanie poznanej kilka lat temu kobiety, od której wspomnienia nie może się uwolnić. Chodząc, obserwuje ludzi i szkicuje przypadkowo spostrzeżone gesty. Romantyczny, przesycony marzycielskim klimatem, film obywa się prawie bez słów, a krytycy chwalą go za znakomicie opanowaną sztukę filmowej narracji. Jutro zobaczymy filmy: "To, co we mnie najlepsze", "Kula w łeb", w środę - "53 dni zimy" i "Kurczak, ryba i krab królewski".

  Jam session


  20.00
  Gdynia, Jazz Cafe Scena (Teatr Miejski), Bema 26
  Wstęp wolny


  Gdyński klub jazzowy szczyci się już kilkunastoletnią tradycją. Wcześniej funkcjonował jako Sax Club i występowała tutaj czołówka polskich i zagranicznych wykonawców. Obecnie w Jazz Cafe na koncertach najczęściej prezentują się przedstawiciele młodego pokolenia jazzu, ale nie brakuje gwiazd. Podczas jam session spotkać można takich uznanych muzyków, jak Adam Wendt, Maciej Grzywacz, Piotr Lemańczyk czy Przemysław Dyakowski.

  Spotkanie


  11.30
  Gdańsk, Dworek Artura, Dworcowa 9
  Bilety: 3 zł


  Teatr Forum, będący projektem edukacji kulturalnej połączonej z promocją zdrowia, przeznaczonym dla młodych widzów szkół gimnazjalnych i licealnych okolic Oruni, Letniewa oraz Pruszcza Gdańskiego, rozpoczyna dziś swoją działalność. Zainauguruje go spektakl "Spotkanie" w wykonaniu teatru Zielony Wiatrak. Sztuka Marka Branda to rozgrywający się pomiędzy dwiema koleżankami psychologiczny dramat z AIDS w tle. Gdzieś w małym miasteczku mieszka Urszula, która zaszyła się w domu, uciekając przed znajomymi. Pewnego dnia odwiedza ją Justyna, była przyjaciółka z dzieciństwa i namawia do udziału w klasowym spotkaniu po latach. Z początku rozmowa przybiera zwykły konwencjonalny charakter. Ale z każdą chwilą wyłania się prawdziwy obraz naszych bohaterek. Urszula prowadzi z Justyną swoistą psychologiczną grę, wzbudzając w niej poczucie winy. Ale i Urszula skrywa w sobie kilka mrocznych tajemnic.

  Niemieckie filmy


  18.00
  Gdańsk, Wydział Filologicz-no-Historyczny UG, Wita Stwosza 55
  Wstęp wolny


  Pod hasłem "Niemieckie niuanse... deutschche details" rozpoczyna się w Gdańsku, ósmy już z rzędu, Tydzień Kina Niemieckiego. Niemieckie filmy rzadko trafiają do naszych kin, łatwiej zobaczyć je w telewizjach kablowych, warto więc skorzystać z okazji obejrzenia ich na dużym ekranie wraz z fachowym komentarzem. Projekcje będą odbywać się do piątku w tym samym miejscu i o tej samej porze, a pierwszą z nich, poprzedzoną oficjalnym otwarciem, będzie "Listopadowe dziecko" Christiana Schwochowa. Ten brawurowo zagrany, kameralny dramat, opowiadający o spot-kaniu dwojga ludzi z przeciwnych krańców zjednoczonych Niemiec, jest interesującym głosem w dyskusji o niemieckiej pamięci, historii i tożsamości.

  Teatr w Oknie


  17.00
  Gdańsk, Teatr w Oknie, Długa 50/51
  Wstęp wolny


  Właśnie dziś startuje jedyny w Europie, a może na świecie - Teatr w Oknie. Na uroczystej inauguracji w gdańskiej kamienicy zobaczymy "Performens na dwa okna" - w aranżacji Alicji Grucy i Roberta Florczaka. Wystąpią znani i cenieni artyści trójmiejskiej sceny alternatywnej Bożena Eltermann i Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz oraz grupa artystyczna związana z sopockim klubem Sfinks. Całość pomyślana jest jako specyficznie zaaranżowany pokaz mody. Na dwóch obrotowych scenach pojawią się postacie. Gościem honorowym wydarzenia będzie Andrzej Wajda.
  - Podstawowym celem działalności Teatru w Oknie jest promocja sztuki i artystów trójmiejskich - mówi Anna Szynkaruk-Zgirska z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - W oknach będą prezentowane nie tylko wydarzenia związane z teatrem profesjonalnym, chcemy też eksponować to, co dzieje się w przestrzeniach "niszowych", "elitarnych", niedostępnych dla przeciętnego widza

  Szanty w Tawernie


  20.00
  Gdynia, Tawerna w klubie Pokład, Jana Pawła II 11
  Bilety: 20 zł


  W poniedziałki w klubie Pokład królują morskie klimaty. Podczas wieczoru zatytułowanego "10 w skali Beauforta, czyli szanty w Tawernie" usłyszymy pieśni żeglarzy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo