Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Platforma za miesiąc będzie sądzić "buntowników"

  Platforma za miesiąc będzie sądzić "buntowników"

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wnioski o wykluczenie z szeregów Platformy Obywatelskiej siedmiu sopockich radnych i szefa tamtejszego koła PO będą rozpatrywane prawdopodobnie pod koniec kwietnia.
  Potwierdza to Tadeusz Gleinert, szef regionalnego sądu koleżeńskiego tej partii.

  Wnioski o wykluczenie złoży pomorski zarząd partii, zdecydowano w piątek. To pokłosie postawy siedmiu sopockich radnych PO, którzy nie wykonali polecenia partyjnych przełożonych. Władze pomorskiej PO chciały, żeby wniosek o referendum w sprawie odwołania Jacka Karnowskiego (prezydent Sopotu ma osiem prokuratorskich zarzutów) złożyła Rada Miasta Sopotu.
  Jednak uchwała, głosami m.in. 7 z 9 radnych PO (dwóch było przeciwnych) została 20 marca zdjęta z porządku obrad sesji rady. Referendum się odbędzie, ale nie dzięki decyzji radnych, lecz podpisom złożonym przez mieszkańców.

  Stąd wnioski o wyrzucenie z PO siedmiu radnych, a także prof. Michała Woźniaka, szefa sopockich struktur PO, który zaangażował się w działalność komitetu poparcia Karnowskiego.

  Jerzy Hall, sopocki radny PO, który stanie przed sądem koleżeńskim, uważa, że decyzje o wyrzuceniu działaczy praktycznie już zapadły. Tadeusz Gleinert zapewnia jednak, że każdy wniosek o wykluczenie jest rozpatrywany osobno.

  - Strony mają prawo powołać pełnomocników. Sąd koleżeński składa się z trzech osób, decyzja podejmowana jest przez głosowanie. Przysługuje odwołanie do sądu krajowego, po otrzymaniu od nas pisemnego uzasadnienia. Decyzja sądu krajowego jest ostateczna - mówi Gleinert.

  Sopockie koło PO czekają prawdopodobnie wybory nowych władz. Sąd koleżeński będzie bowiem rozpatrywać także wniosek o wyrzucenie dwóch zastępczyń prof. Woźniaka - Barbary Gierak-Pilarczyk i Małgorzaty Maj, czyli "zbuntowanych" radnych. Wszystko wskazuje też, że przestanie istnieć klub radnych PO w Sopocie. Po usunięciu "buntowników" zostanie w sopockiej Radzie Miasta dwóch działaczy PO, Jarosław Kempa i Cezary Jakubowski, a klub musi liczyć min. pięć osób.

  - Nie chcę komentować tej sytuacji przed werdyktem sądu - mówi Kempa, który podkreśla, że jego decyzja, by podczas sesji rady głosować zgodnie z zaleceniem zwierzchników, była słuszna.
  Czy ewentualna likwidacja klubu radnych PO w Sopocie, gdzie Platforma cieszy się dużym poparciem, wpłynie na jej wynik podczas wyborów samorządowych w 2010 r.?

  - Sytuacja jest dla nas trudna. - przyznaje Agnieszka Pomaska, sekretarz zarządu pomorskiej PO. - Wnioski o wykluczenie są jednak pokłosiem tego, że chcieliśmy się odciąć od sprawy Jacka Karnowskiego. Podobnie jak premier uważamy, że nie powinien on być dłużej prezydentem Sopotu. Część radnych miała inne zdanie - dodaje Pomaska.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo