Pomysły Odyseuszy

  Pomysły Odyseuszy

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ponad 650 młodych ludzi z całego kraju wzięło udział w 18 Ogólnopolskim Finale Konkursu Odyseja Umysłu.
  Odbył się on w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Do gdańskiego finału zakwalifikowały się 93 drużyny, z czego 19 zostało zwycięzcami. Laureaci, w tym 5 drużyn z Trójmiasta ( Gdańskie Gimnazjum Lingwista, 3 zespoły Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB, a także IV LO z Gdyni) pojadą na finał światowy, który odbędzie się w maju w Stanach Zjednoczonych.

  Konkurs Odysei Umysłu to największe święto młodej kreatywności.
  Przez dwa dni w gmachu filharmonii można było spotkać polskich Odyseuszy z wymalowanymi twarzami i dziwacznymi strojami, zrobionymi m.in. z papieru, skrawków materiałów, a nawet plastiku. Były też ciekawe konstrukcje z metalu, bibuły i... kapsli. Podczas tegorocznego finału uczestnicy przedstawiali ośmiominutowe prezentacje konkursowe.

  Musieli wymyślić zapomnianą trzynastą pracę Heraklesa, przyczyny powstawania zabobonów, a także mechaniczne zwierzęta, pojazdy ze skomplikowanymi napędami i 18-gramowe konstrukcje utrzymujące prawie 200-kilogramowe ciężary.

  - Wybraliśmy zabawę w zabobony, którą przygotowaliśmy jako opowieśc o kulisach teatru. Dwie koleżanki przebrały się za wielkiego ptaka, a ja byłem dynią - opowiadał Kuba Dembiński, który przyjechał do Gdańska z Bydgoszczy.
  10-letni Kuba z Poznania prezentował z kolei swój uroczy strój, jakim była papierowa imitacja drzewa.

  - Odyseja Umysłu to spotkanie nieszablonowo myślących młodych ludzi. To okazja do zawierania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, zdrowa rywalizacja i przede wszystkim dobra zabawa - mówi Łukasz Srokowski, prezes fundacji Odyssey of the Mind Polska, która organizuje konkurs.
  Odyseja to program edukacyjny. Jego głównym celem jest rozwój kreatywności młodych ludzi. Mimo iż rozdano tylko 19 pucharów, wszyscy uczestnicy czuli się zwycięzcami.

  - Sporo się nauczyłam, przygotowując się do Odysei. Swoje wiem - chwaliła się 14-letnia Ania Kamińska. Dzięki uczestnictwie w tym programie uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, liceów, a nawet studenci kształtują w sobie wiele umiejętności, które mogą wykorzystać w dorosłym życiu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo