Młodzi tancerze i utytułowane znakomitości

  Młodzi tancerze i utytułowane znakomitości

  Tadeusz Skutnik

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W poniedziałek kurtuazyjnie i formalnie, we wtorek realnie rozpoczyna się poniekąd jubileuszowy konkurs tańca dla młodzieży szkół baletowych w Polsce. Poniekąd, bo nosi własny numer szesnasty, natomiast upamiętnia półwiecze konkursów tanecznych w Polsce i trzydziestolecie ich wznowienia w Gdańsku.
  Za sprawą i z inicjatywy Bronisława Prądzyńskiego, niegdyś tancerza, dziś dyrektora gdańskiej szkoły baletowej, a nieprzerwanie od 1979 r. dyrektora gdańskich zmagań baletowych.

  We wtorek, pierwsze lekcje próbne i konkursowe oraz pierwsze nerwy. Kto przejdzie do drugiego etapu? Prawdziwe nerwy i płacze będą się działy aż do decyzji jury, które ogłosi w środę, 1 kwietnia, późnym wieczorem, kto mianowicie przeszedł do trzeciego etapu, czyli otrzymał szansę zaprezentowania się na prawdziwej scenie - Opery Bałtyckiej.

  W piątek, 3 kwietnia wystartuje też do konkursu w swojej kategorii grupa dojrzałych artystów baletu. I tak na przemian: młodsi, starsi i dojrzali - aż do gali, która rozpocznie się na scenie Opery Bałtyckiej w niedzielę, 5 kwietnia, o godz. 17. Wtedy już wszystko będzie wiadomo. Komu radość, a komu łzy.

  Uczestników ma być blisko 120. Pedagogów, opiekunów, akompaniatorów prawie 80. Taka to skala zjawiska. Oceniać je będzie jury, w którym zasiądzie siedmioro Wielkich Sprawiedliwych: Emil Wesołowski - przewodniczący, Alicja Boniuszko, Ewa Wycichowska, Barbara Sier-Janik, Krzysztof Pastor, Jaroslav Slavicky, Henryk Konwiński. Wśród opiekunów grupy warszawskiej odnaleźliśmy Magdalenę Wałęsę; szkoda, że już nie tańczy.

  Opera Bałtycka, która powita we wtorek, o godz. 19, wszystkich uczestników spektaklem "Men's dance", żegnać ich będzie wielką galą szczęśliwych tancerzy. Zobaczymy także znakomitych wychowanków gdańskiej szkoły i laureatów tegoż konkursu: braci Dawida i Marcina Kupińskich oraz Elenę Karpuhinę. Braci

  Kupińskich obejrzymy w jednym z największych pas de deux XX wieku: "Le Chant du compagnon errant" w choreografii Maurice'a Bejarta do muzyki Gustava Mahlera. Wielki żal, że zabraknie na gali Izy Sokołowskiej, przebywającej - przypomnijmy - na kuracji w Chinach.

  - Wszystkim życzę samych sukcesów - mówi dyrektor Bronisław Prądzyński, a my się przyłączamy!

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo