Międzynarodowy Dzień Teatru - nagrody

  Międzynarodowy Dzień Teatru - nagrody

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Adam Palka w "Gwałcie na Lukrecji"
  1/3
  przejdź do galerii

  Adam Palka w "Gwałcie na Lukrecji" ©Materiały promocyjne

  Te najważniejsze nagrody są trzy: marszałka województwa (najbardziej prestiżowa) oraz nagrody przyznawane przez prezydentów Gdańska i Gdyni. W tym roku dwukrotnie zdublowały się decyzje kapituł. Bernard Szyc otrzymał i nagrodę marszałka, i prezydenta Gdyni.

  Zagrany przez Szyca Tewje Mleczarz w "Skrzypku na dachu", ponownie wyreżyserowanym przez Jerzego Gruzę w Teatrze Muzycznym, urzekł widzów tego przedstawienia ciepłem i humorem.
  Drugi podwójny laureat (nagroda marszałka i miasta Gdańska), Adam Palka, śpiewak, z roli na rolę coraz mocniej zaznacza swoją obecność na scenie Opery Bałtyckiej, a w bardzo udanym dla niego 2008 roku zadebiutował także w Operze Narodowej.

  Jarosław Tumidajski, reżyserujący w gdyńskim Teatrze Miejskim świetną Brechtowską "Świętą Joannę szlachtuzów", to z kolei laureat tego wyróżnienia rok po roku (w 2008 nagrodzono jego "Grupę Laokoona" w teatrze Wybrzeże). Kolejnym młodym i ciekawie zapowiadającym się reżyserem, który pojawił się w Gdańsku, jest Szymon Kaczmarek, nagrodzony w tym roku przez miasto Gdańsk za przewrotne Szekspirowskie "Poskromienie złośnicy" w teatrze Wybrzeże.

  Honorowe wyróżnienia otrzymały dwa spektakle: wspomniana "Święta Joanna szlachtuzów" (nagroda marszałka) oraz opera Brittena "Gwałt na Lukrecji", przygotowana przez Operę Bałtycką.
  Cieszy dostrzeżenie przez kapituły twórców małych scen - Marka Branda oraz działającego pierwszy rok w Gdyni Teatru Gościnnego.

  Nagrody gdyńskie zostały rozdane w piątek. Uroczystość gdańska w poniedziałek o godzinie 17.30 w Dworze Artusa. Nagrodami i medalami prezydenta Gdańska zostaną także uhonorowani aktorzy Halina Słojewska, Maria Mielnikow-Krawczyk, Mirosław Krawczyk, Jarosław Tyrański oraz kompozytor Andrzej Głowiński.

  Metropolitalne nagrody teatralne


  Nagrody marszałka
  Bernard Szyc za rolę Tewjego w "Skrzypku na dachu" (Teatr Muzyczny), Adam Palka za rolę w "Gwałcie na Lukrecji" (Opera Bałtycka), Jarosław Tumidajski za reżyserię "Świętej Joanny szlachtuzów" (Teatr Miejski)

  Nagrody miasta Gdańska
  Marek Brand za reżyserię "Szaleństwa we dwoje" (Teatr w blokowisku), Adam Palka za rolę w "Gwałcie na Lukrecji" (Opera Bałtycka), Szymon Kaczmarek za reżyserię "Poskromienia złośnicy" (teatr Wybrzeże)

  Nagrody prezydenta Gdyni
  Piotr Schiller, muzyk (Teatr Muzyczny), aktorzy Bernard Szyc i Tomasz Więcek (Teatr Muzyczny), aktorzy Beata Buczek-Żarnecka, Sławomir Lewandowski, Dariusz Siastacz (Teatr Miejski) oraz Teatr Gościnny

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo