Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Więcej miejsc dla mam

  Więcej miejsc dla mam

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Przez kilka dni kobiet do porodu nie przyjmował Szpital Wojewódzki w Gdańsku.
  Na kilkanaście godzin przyjęcia wstrzymał Szpital Specjalistyczny na gdańskiej Zaspie. Powód ten sam - nie było ani jednego wolnego miejsca.

  Na początku stycznia głośno było o przypadku odesłania rodzącej w środku nocy do innej placówki. Podobnymi informacjami z naszych łamów "bombardowaliśmy" władze pomorskiej służby zdrowia od kilku miesięcy.

  Do końca tego roku na oddziałach położniczych w pomorskich szpitalach przybędzie blisko 30 miejsc dla przyszłych mam.
  Taką decyzję podjęli wicemarszałek Leszek Czarnobaj oraz Jacek Domejko, dyrektor szpitala Akademii Medycznej. Jeżeli zwyżkowy trend porodów utrzyma się w regionie również w latach następnych, trzeba będzie stworzyć jeszcze jeden, 50-łóżkowy oddział położniczy, i to najpewniej w Trójmieście, bo tu są one najbardziej oblężone.

  W gdańskim Szpitalu Wojewódzkim odbiera się w ciągu dnia średnio siedem porodów, w Specjalistycznym na Zaspie bywają dni, kiedy rodzi ponad 20 kobiet. Trzecim szpitalem, który cieszy się największą popularnością wśród kobiet w ciąży, jest placówka w Wejherowie. Zdaniem dr Anny Legan, wojewódzkiego inspektora ds. położnictwa i ginekologii - właśnie te oddziały są najbardziej przeciążone.

  Napór pacjentek na Zaspę i Wejherowo powinien się zmniejszyć pod koniec roku, bo do tego czasu w wojewódzkim przybyć ma ok. 17 łóżek dla młodych mam. Wcześniej, bo jeszcze w kwietniu, o pięć miejsc wzbogaci się Klinika Położnictwa w szpitalu AMG przy ul. Klinicznej. Kierujący nią prof. dr hab. Krzysztof Preis uważa, że w klinice zmieściłoby się ich nawet 10.

  - W tak trudnej sytuacji każde dodatkowe miejsce dla rodzącej jest na wagę złota - podkreśla.
  Jednak na pozostałych oddziałach w Trójmieście żadnego nadprogramowego łóżka nie da się już wcisnąć. Mirosław Domosławski, dyrektor wojewódzkiego przyznaje, że zanim ustawi w nim 17 nowych łóżek, musi przebudować i przeorganizować kilka pięter. Mamy i noworodki dostaną jeszcze parter, zajęty aktualnie przez laryngologię.

  - Na ten poziom, gotowy już po generalnym remoncie, przeprowadzi się ginekologia - tłumaczy dr Leszek Klimaszewski, wicedyrektor ds. lecznictwa. - Dzięki temu dwa piętra nad nią powstaną dwuosobowe sale z łazienkami dla pacjentek oraz oddział patologii noworodka z prawdziwego zdarzenia.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo