Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla nauczycieli. ZNP żąda wzrostu pensji o 10 procent

M. Jankowska, E. Andruszkiewicz
Głosy rozgoryczenia w środowisku oświaty są coraz silniejsze
Głosy rozgoryczenia w środowisku oświaty są coraz silniejsze 123rf
Związkowcy chcą, by od stycznia 2017 roku zwiększyły się nauczycielskie pensje. Na razie nauczyciele nie chcą protestować, a rozmawiać.

- W przyszłym roku upłynie pięć lat od ostatniej podwyżki w oświacie - mówił na zwołanej w tym tygodniu konferencji prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. - Od 2012 roku nauczycielskie wynagrodzenia nie były nawet waloryzowane o stopień inflacji! To oznacza, że w praktyce płace nauczycieli stopniały i mają mniejszą siłę nabywczą.

Na poniedziałkowym spotkaniu z mediami ZNP, oprócz kategorycznego żądania 10 proc. podwyżek od stycznia 2017 roku, zaproponowało zmianę mechanizmu wypłacania wynagrodzeń dla nauczycieli. Związkowcy chcą, by pensje wypłacane były z budżetu państwa, a nie jak to jest obecnie - z subwencji oświatowej, którą dysponują samorządy. Aby posłowie zajęli się sprawą w Sejmie, ustawę powinno poprzeć swoimi podpisami co najmniej 100 tys. osób. ZNP musi je zebrać do 8 czerwca.

- Na Pomorzu podpisy zbieramy dopiero od dwóch tygodni. Dajemy sobie czas do końca maja - mówi Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Wybieram się do Warszawy na posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego, gdzie będziemy kontynuować temat podwyżek. Na razie nie przewidujemy protestów, chcemy rozmawiać, z kim tylko się da.

Jak obecnie wygląda wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli? Najmniej dostaje stażysta - 2265 zł brutto, najwięcej nauczyciel dyplomowany - 3109 zł brutto.

Wojciech Książek, przewodniczący sekcji oświaty i wychowania gdańskiej Solidarności zauważył, że potrzebne są też zmiany dotyczące systemu wynagradzania. - Proponuję, żeby pensja zasadnicza stanowiła większą część całego wynagrodzenia, nawet kosztem dodatków - mówił.

W skład wynagrodzenia nauczycieli wchodzi wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju dodatki, np. za wysługę lat, motywacyjne oraz funkcyjne, wynagrodzenia za nadgodziny i zastępstwa oraz nagrody i inne świadczenia. O ile wynagrodzenie zasadnicze jest stałe, o tyle wysokość części zmiennej jest uzależniona od hojności gmin.

Polscy nauczyciele na tle swoich zagranicznych kolegów po fachu otrzymują jedne z najniższych płac. Gorzej zarabiają tylko Grecy, Czesi, Węgrzy, Słowacy i Estończycy.

[email protected]
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki