Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Budowa Dalekomorskiego Portu Rybackiego dobiega końca

Jacek Sieński
W chłodni w porcie rybackim będzie można składować 20 tys. ton zamrożonych ryb i owoców morza
W chłodni w porcie rybackim będzie można składować 20 tys. ton zamrożonych ryb i owoców morza Jacek Sieński
Dobiega końca budowa Dalekomorskiego Portu Rybackiego Gdańsk na terenie Wolnego Obszaru Celnego w porcie gdańskim. Jego główny obiekt stanowi nowoczesna chłodnia magazynowo - składowa ryb głęboko mrożonych. Inwestorem jest Północnoatlantycka Organizacja Producentów w Warszawie, wykonawcą konsorcjum Juvenes - Stump - Hydrobudowa.

Dalekomorski Port Rybacki Gdańsk będzie jednym z ogniw w łańcuchu dostaw i dystrybucji ryb przeznaczonych dla odbiorców krajowych i zagranicznych. Zwłaszcza, że nasz kraj importuje rocznie ponad 400 tys. ton ryb, przeznaczonych dla przetwórni i na rynek. Część partii ryb ma pochodzić z połowów trawlera przetwórni PAOP, poławiającego dorsze atlantyckie i plamiaki na Północnym Atlantyku.

Budowa jest dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rybackiego, w ramach środków "Inwestycje w portach rybackich, miejscach wyładunku i przystaniach". Wartość inwestycji wynosi 59,5 mln zł, z czego 46,5 mln zł ma dopłacić Unia Europejska.
Umowę dzierżawy gruntów portowych na okres 30 lat Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA zawarł z PAOP w 2006 roku. W październiku 2011 roku zawarta została umowa z wykonawcą chłodni. Zgodnie z nią port rybacki ma być przekazany inwestorowi w grudniu tego roku.

Jarosław Zieliński, dyrektor PAOP, poinformował, że uzgadniany jest jeszcze dokładny termin jego przejęcia od wykonawcy. Natomiast Marcin Jakubowski, kierownik budowy, przekazał, że gotowa jest hala chłodni i kończą się w niej prace wyposażeniowe oraz odbiory i rozruch urządzeń. Pozostało złożenie wniosku o dopuszczenie jej do użytkowania.

Chłodnia zlokalizowana jest przy nabrzeżu WOC I, nad basenem Władysława IV. Jej powierzchnia składowa, na 6 poziomach magazynowych, ma łącznie 8600 m kw. W 4 komorach chłodniczych, w temperaturach od -25 do -27 st. C, będzie można przechowywać do 18 tys. palet z 20 tys. ton zamrożonych ryb i owoców morza. Obok chłodni, na terenie Dalekomorskiego Portu Rybackiego Gdańsk znajduje się stanowisko przeładunkowe chłodniowca oraz drogi, place postojowe i manewrowe samochodów chłodni, ciągników i wózków transportowych.

Spółka PAOP, utworzona w 2003 roku, zrzesza polskie firmy połowów dalekomorskich Atlantex i Arctic Navigations, dysponujące trawlerami przetwórniami Andres Gdy - 38, Wiesbaden Gdy - 157 i Polonus Gdy - 36. Trawlery obu firm łowią ryby na wodach Mauretanii i na Północnym Atlantyku, korzystając z należnych Polsce limitów połowowych, przyznawanych przez Unię Europejską, w oparciu o bazę historyczną, a więc połowy prowadzone tam niegdyś przez polskie trawlery. PAOP jest pierwszą w Polsce organizacją branży rybnej, uznaną przez Komisję Europejską i należącą do EAPO - Stowarzyszenia Organizacji Producentów Unii Europejskiej.
j.sień[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki