18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia - Festiwal Filmowy 2013. Premiera filmu "Papusza" [WIDEO,ZDJĘCIA]

Jarosław Zalesiński
Pokazem filmu "Papusza" Krzysztofa Krauzego rozpoczął się 38 Gdynia - Festiwal Filmowy. Pod nową, całkowicie spolonizowaną nazwą i w nowym terminie, który jednak jest tak naprawdę powrotem do dawnej, jesiennej tradycji.

Źródło: TVN24/x-news J

Pogoda, jak na razie, festiwalowi sprzyja. Przyjazd do Gdyni zapowiedziało 1,5 tys. gości z kraju i ze świata. 800 zaproszeń rozesłano do osób z Trójmiasta.

"Papuszą" Krzysztof Krauze, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, powrócił na gdyński festiwal po siedmioletniej przerwie. Za bohaterkę swojego filmu wybrał Bronisławę Wajs, romską poetkę (Papusza to jej pseudonim literacki). Papusza to po "Nikiforze" kolejna w filmografii Krauzego postać artysty wyklętego i osobnego, którego życie obfitowało w dramatyczne wypadki.

Przeczytaj RECENZJĘ filmu "Papusza"

Najnowszy film Krzysztofa Krauzego jest jednym z 14, jakie rywalizują w tym roku o nagrodę Złotych Lwów. Obok twórców już uznanych, takich jak Wojciech Smarzowski, Jacek Bromski, Andrzej Jakimowski, Sławomir Fabicki czy Małgorzata Szumowska, w konkursowym przeglądzie pojawi się też m.in. Bodo Kox ze swoim bardzo dobrze przyjętym przez krytykę i kinową publiczność filmem "Dziewczyna z szafy".

Poza konkursową czternastką, na festiwalu można też obejrzeć, w cyklu Panorama Polskiego Kina, ubiegłoroczną polską produkcję filmową, która przez dyrektora artystycznego festiwalu, Michała Chacińskiego, nie została zakwalifikowana do konkursu. W tym wagonie drugiej klasy jedzie m.in. Paweł Chochlew ze swoją "Tajemnicą Westerplatte", ale także interesujący "Baczyński" Kordiana Piwowarskiego.

Gdynia - Festiwal Filmowy to również Konkurs Młodego Kina, Przegląd Polskiego Kina Niezależnego, a także kilka dodatkowych przeglądów, choćby klasyka polskiego kina, od "Jak być kochaną" Wojciecha Hasa po "Dług" Krzysztofa Krauzego, czy przegląd zapomnianych polskich produkcji science fiction.

Projekcje zorganizowano w gdyńskim Multikinie w Centrum Gemini oraz w Teatrze Muzycznym, który festiwalową publiczność podejmuje w tylko co odremontowanych wnętrzach. Wejścia do Teatru Muzycznego, gdzie się zawsze pojawiają aktorskie i reżyserskie gwiazdy, było dotąd sforsować najtrudniej, bo obowiązywały tu identyfikatory.

W tym roku jednak organizatorzy szerzej otwierają drzwi festiwalu i proponują wykupienie karnetów na cały dzień festiwalowych projekcji w Teatrze Muzycznym. Każdy może zatem pokosztować w tym roku szczególnej, nieco snobistycznej atmosfery święta polskiego kina.

Gdynia - Festiwal Filmowy potrwa do soboty, 14 września. O rozdzielniku nagród zadecyduje jury, którego pracami kieruje w tym roku Janusz Głowacki.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki