Starcie o "Generała Nila"

  Starcie o "Generała Nila"

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Komuniści przez kilkadziesiąt lat próbowali zatrzeć pamięć o legendarnym dowódcy Kierownictwa Dywersji AK i zastępcy komendanta głównego AK gen. Auguście Fieldorfie "Nilu".
  Odkrywanie pamięci niesie ze sobą ryzyko. Przekonał się o tym Ryszard Bugajski, reżyser słynnego "Przesłuchania", twórca "Generała Nila", który w 115 kopiach za trzy tygodnie wchodzi na ekrany kin w całej Polsce.

  - Nie utożsamiam się do końca z tym filmem - mówi mieszkająca w Gdańsku córka generała, Maria Fieldorf-Czarska.

  Zastrzeżenia, w formie listu pani Maria sformułowała w lutym tego roku, po obejrzeniu wersji demo.
  Wysłała go do producenta, Włodzimierza Niederhausa, dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Wytknęła "wpadki historyczne", zażądała wycofania plakatu reklamującego film, twierdząc, iż jest on efekciarski i boleśnie ją dotyka. Plakat przedstawiał szubienicę, na której zawisł order Virtuti Militari.

  Nie był to pierwszy protest córki generała "Nila".

  - Po raz pierwszy wyraziłam sprzeciw rok temu, po przeczytaniu scenariusza - twierdzi Maria Fieldorf-Czarska. - Znalazłam w nim bzdury nie do przyjęcia. Nie można fantazjować na temat historii! Dowiedziałam się, że ze względów finansowych nic już nie może być zmieniane. Kiedy zagroziłam, że pójdę do sądu, obiecano mi zmiany.

  Według Marii Fieldorf- Czarskiej, części obietnic nie dotrzymano.

  - Na ekranie zobaczyłam sceny, których w rzeczywistości w ogóle nie było - tłumaczy. - Nie jest prawdą, że uczestniczyłam w ostatnim pożegnaniu z ojcem w więzieniu. To było - ze względu na przepisy - niemożliwe. Do celi wpuszczono jedynie moją matkę, która potem o pożegnaniu opowiedziała. Nie jest prawdziwa scena, w której leżę zakrwawiona na ziemi i podnosi mnie z niej sam Różański. Różańskiego nigdy nie było w naszym domu. Przez tydzień siedzieli w nim funkcjonariusze UB, oni jednak nas w ogóle nie bili. W tamtych czasach ludzi katowano i dręczono w więzieniach i na UB, a nie w domach.

  Walka pani Marii z "wpadkami historycznymi" przyniosła efekty. Po tym, jak córka generała "Nila" zagroziła wycofaniem nazwiska Fieldorf, jego twórcy zmienili plakat do filmu, zrezygnowali ze sceny z Różańskim i zdecydowali się wydrukować w nakładzie 500 tys. sztuk okolicznościowy folder, przedstawiający prawdziwe dzieje życia gen. "Nila". Folder, rozprowadzany razem z biletami, jest autorstwa bratanicy generała, Marii Fieldorf i jej męża Leszka Zachuty.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Starcie o Generała Nila

  wojtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Jestem zdziwiony pytaniem w Dzienniku Bałtyckim o to czy rodziny bohaterów powinny mieć wpływ na film.Jak to to chcemy okłamywać ludzi nie podając pełnej prawdy historycznej.To co reżyser sam...rozwiń całość

  Jestem zdziwiony pytaniem w Dzienniku Bałtyckim o to czy rodziny bohaterów powinny mieć wpływ na film.Jak to to chcemy okłamywać ludzi nie podając pełnej prawdy historycznej.To co reżyser sam będzie sobie wymyślał jakieś niestwożone opowieści.To co mamy oglądać bzdurne filmy zakłamane takie jak o braciach Bielskich.My chcemy aby przestano z nas robić baranów i wiecznie opisywać bohaterstwo innych narodów.To nasz naród poniósł największe straty w ludziach i w majątku.To my byliśmy bohaterami i tak chcemy być przedstawiani.Dlatego bardzo ważne są szczegóły a o tych może nam opowiedzieć tylko najbliższa rodzina.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo