Nie róbmy z domu fabryki trucizn

  Nie róbmy z domu fabryki trucizn

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  To, czym oddychamy, jest niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wszelkie szkodliwe substancje wraz z pyłem mogą dostawać się wprost do naszej krwi.
  Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera około dwóch milionów osób. Pamiętajmy o tym podczas przygotowań do obchodów Dnia Ziemi. Zastanówmy się, jak możemy temu przeciwdziałać.

  O szkodliwości spalania np. plastiku mówi się od dawna. Mimo to do pieców ciągle wkładamy np. plastikowe butelki. Pozytywne efekty w zmianie myślenia niełatwo osiągnąć. Jest to możliwe, jednak dopiero po wielu latach konsekwentnego działania - czego dowodzi kampania na rzecz czystości powietrza, realizowana przez nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska (ZSIŚ) - Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gdańsku Oruni.


  - Zajmujemy się tym od 1995 roku - mówi Irena Feszak, nauczycielka ZSIŚ, inicjatorka przedsięwzięcia. - Nasza praca polega między innymi na wkładaniu ulotek do skrzynek na listy mieszkańców dzielnicy. Trwało to wiele lat, teraz już zauważa się poprawę. Ludzie potrzebują informacji: komu i gdzie zgłaszać, że dzieje się źle. Proponujemy, by zawiadamiać Woje- wódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wówczas sprawie zostanie nadany tok urzędowy - mówi Irena Feszak.

  - Spalanie byle czego w piecach może przynieść znaczące straty finansowe - przekonuje Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Może zaistnieć konieczność przebudowy systemu kominowego. Namawiam do podłączania domów do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na ten cel można otrzymać u nas wsparcie finansowe. Dotacja sięga 2 tys. złotych. Nie róbmy z naszych domów fabryk trucizn. Zastanawiamy się potem, skąd ta choroba się u nas wzięła, a sami ją wyprodukowaliśmy.

  Podczas spalania emitujemy do atmosfery pyły, które odkładając się w glebie powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi; tlenek węgla - trujący dla ludzi i zwierząt; tlenek azotu - powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc; dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane furanami - ostrzega Fundacja Ekologiczna "Arka", prowadząca kampanię przeciw spopielaniu śmieci w domach. Spalając kilogram odpadów z polichlorku winylu PVC (butelki plastikowe, folie itp.) wytwarzamy aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny. Metale ciężkie uwalniają się podczas spalania domowych odpadów, także np. mebli.

  Służby porządkowe gmin nie pozostaną obojętne na zatruwanie powietrza spalinami.

  - Regulamin utrzymania czystości i porządku zabrania spalania odpadów poza instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi. To może grozić karą do 500 zł - ostrzega insp. Marta Waszak, inspektor ds. kontaktów z mediami Straży Miejskiej w Gdańsku. - Nie wolno spalać na terenie posesji także odpadów zielonych, np. wysuszonej trawy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo