Dar Tybetu dla Gdyni

  Dar Tybetu dla Gdyni

  Beata Jajkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dziesięciu buddyjskich mnichów z Tybetu w środę przyjedzie do Gdyni. Przez ponad trzy dni z kolorowego piasku sypać będą misterną mandalę, która ma zapewnić pomyślność i szczęście mieszkańcom miasta.
  - Mnisi odbywają tournee po Europie w ramach akcji "Otwórz serce dla Tybetu" - mówi Danuta Swoboda, współorganizator gdyńskiej części trasy. - W Polsce odwiedzą tylko Gdynię i Warszawę. Potem udadzą się do Czech, na Słowację, Węgry, Białoruś. Przez pięć dni w Centrum Gemini na Skwerze Kościuszki będzie można obcować z kulturą, sztuką i kuchnią Tybetu, Indii, Nepalu i Bhutanu.

  Sypanie mandali dla Gdyni będzie głównym punktem wizyty Tybetańczyków. Wykonana z kolorowego piasku figura geometryczna symbolizuje stan równowagi tego co wewnątrz z zewnętrzem. Słowo pochodzi z sanskrytu i oznacza okrąg, koło, łuk. W Tybecie mandala jest sposobem na medytację. Sypie się ją wiele godzin, a potem niszczy, symbolizuje to życie i śmierć, tworzenie i burzenie oraz przemijanie każdej rzeczy.

  Nie inaczej będzie w Gdyni. Sypanie mandali rozpocznie się w czwartek, 2 kwietnia o godz. 10 w Gemini.

  - Uczestnikiem ceremonii może być każdy - mówi Danuta Swoboda. - Podczas sypania jeden z mnichów, Namgyala Phuntsoka Lama, będzie opowiadał o tworzeniu mandali. Mnisi wykonywać też będą rzeźby maślane. Wszystko trwać będzie do godz. 17.30.

  Mandala powstawać będzie na oczach widzów również w piątek i sobotę w godz. 9-17.30 oraz w niedzielę w godz. 9-12, kiedy to uroczyście wsypana zostanie do basenu Prezydenta.

  Impreza "Otwórz serce dla Tybetu" rozpocznie się jednak już w środę, 1 kwietnia o godz. 19 wernisażem wystawy zdjęć z Tybetu, Nepalu i Bhutanu oraz Thanek - świętych malowideł buddyjskich. Przez kolejne dni prezentowane będą filmy m.in. o sekretach starożytnej medycyny, a Teatr Miejski rozbrzmiewać będzie śpiewami klasztornymi.

  Imprezy (oprócz tych odbywających się w Teatrze Miejskim, które kosztują 40 zł) są bezpłatne. Jednak do puszek będą zbierane pieniądze na pomoc ludności Golok Toe koło Lithangu w Tybecie, wioski zamieszkiwanej przez dwa tysiące Tybetańczyków, gdzie olbrzymim problemem jest gruźlica. Wioski, od której najbliższy - do tego płatny - szpital oddalony jest o ok. 200 km.

  Tournee mnichów organizuje Fundacja Sam Dżub Ling z Warszawy, która stale zajmuje się pomocą Tybetowi. Na stronie internetowej fundacji www. sdl.tibethouse.pl dostępny jest szczegółowy program imprezy.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo