Koniec prywatyzacji przedszkoli

  Koniec prywatyzacji przedszkoli

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Prywatyzacja przedszkoli w Gdańsku, jaką przeprowadzono w zeszłym roku, miała m.in. ułatwić maluchom dostęp do tych placówek. Udało się usamodzielnić osiem przedszkoli.
  Władze Gdańska zapowiadały w tym roku dalszą prywatyzację, ale dzisiaj rezygnują z tego pomysłu.
  500 - przeciętnie tyle złotych płacą rodzice w większości sprywatyzowanych przed- szkoli. W tej kwocie mieści się tzw. opłata stała (200 zł). Reszta to opłaty za wyżywienie i zajęcia dodatkowe
  - Nie ma się co dziwić. Prywatyzacja przedszkoli samorządowych okazała się nieudana - uważa radny Piotr Gierszewski, przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta. - Projekt zakładał, że przedszkola prywatne będą kosztować rodziców tyle samo co samo- rządowe. Tymczasem w prywatnych placówkach trzeba płacić miesięcznie nawet 200 złotych więcej.

  Wiceprezydent Gdańska Ewa Kamińska uważa, że sprawa wygląda inaczej.
  - To nieprawda, że wszystkie prywatne przedszkola są droższe. W mieście jest sporo placówek samorządowych, które kosztują więcej niż te samodzielne - ripostuje Ewa Kamińska.
  Podzieleni są też rodzice gdańskich przedszkolaków.
  350 - przeciętnie tyle złotych płacą rodzice w gdańskich przedszkolach samorządowych. W tej kwocie mieści się tzw. opłata stała (200 zł). Reszta to opłaty za wyżywienie i zajęcia dodatkowe
  - Oddałam synka do prywatnego przedszkola i płacę 500 zł miesięcznie. Jest drożej niż w samorządowych, ale tutaj podoba mi się wyposażenie i fachowa opieka. Popieram więc taki system - tłumaczy Karolina Rutkowska, mama czteroletniego Antosia.

  Tomasz Jańczyk, tata pięcioletniej Ani, nie zdecydowałby się na prywatną placówkę.

  - Przecież to oczywiste, że w prywatnej placówce zawsze jest drożej. Dlaczego mam przepłacać za tę samą usługę - mówi pan Tomasz.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo