Krzysztof Zanussi: Bronię kobiet przed feministkami

  Krzysztof Zanussi: Bronię kobiet przed feministkami

  Marcin Mindykowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  O konflikcie starej inteligencji z nową klasą średnią, kondycji polskiego kina, o tym, dlaczego feminizm jest jak cholesterol i jakie są konsekwencje nieprzyłączania się do koterii, z Krzysztofem Zanussim rozmawia Marcin Mindykowski.
  Krzysztof Zanussi: Bronię kobiet przed feministkami

  ©Tomasz Hołod / Polskapresse

  Prawicowe i katolickie media rozpisują się, że "Obce ciało" - Pański nowy, włosko-polsko-rosyjski film, do którego zdjęcia zakończyły się w czerwcu - długo był ofiarą poprawności politycznej. O czym on będzie?
  Zawsze wstrzymuję się przed mówieniem, o czym będzie film, zanim zostanie ukończony, bo przesłania nie projektuje się zawczasu. Jak pan wie, każdy poważny utwór artystyczny jest o poszukiwaniu sposobu na życie, o miłości i śmierci. Ten też, chociaż opowiadam o tym w nieco inny sposób.

  Podobno jednak film może nie spodobać się feministkom. Długo czekał też na dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
  Jest tu na pewno element polemiki, bo pojawia się w nim nowy typ bohaterki, którego nigdy wcześniej nie pokazywałem, a który zwykle przedstawiany jest dziś w kinie jako bohaterka pozytywna. Tymczasem ja pokazuję ją jako osobę bardzo nieszczęśliwą, jako kobietę fałszywie wyzwoloną.

  Z zapowiedzi fabuły wynika, że ten typ bohaterki reprezentują pracujące w korporacji feministki, które napastują i szykanują młodego bohatera - katolika.
  Mówiąc żartem, chcę, żeby to był film w obronie kobiet przed feministkami. Bo feminizm, według mnie, jest jak cholesterol - dobry i zły. Ja jestem tylko przeciwko złemu feminizmowi - temu, który chce zrobić z kobiety jeszcze gorszego mężczyznę. I stwarza model kobiety-karierowiczki, pozbawionej uczuć singielki, która w egoizmie, cynizmie, brutalności, w walce o sukces, władzę i pieniądze prześciga mężczyznę i w tym upatruje swojej wolności.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama