Menu Region

Szarża ułańska pod Krojantami. Jak było koło Chojnic?...

Szarża ułańska pod Krojantami. Jak było koło Chojnic? ZDJĘCIA

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Piotr Furtak

Prześlij Drukuj
Szarża ułańska pod Krojantami. Jak było koło Chojnic? ZDJĘCIA Szarża ułańska pod Krojantami. Jak było koło Chojnic? ZDJĘCIA

Publiczność mogła oglądać inscenizację starcia pod Krasnobrodem na Lubelszczyźnie. (© P.Furtak)

Przeszło stu jeźdźców uczestniczyło w kolejnej inscenizacji Szarży Ułańskiej pod Krojantami.
Widowisko organizowane od kilkunastu lat w pierwszą niedzielę września co roku oglądają tysiące ludzi. Podobnie było dzisiaj. Tradycyjnie przed finałem, jakim jest inscenizacja bitwy, która 1 września 1939 roku rozegrała się koło Chojnic, współcześni "ułani" oraz aktorzy amatorzy przyodziani w stroje żołnierzy dwóch wrogich armii uczestniczą w innej scence związanej z walkami polskich kawalerzystów we wrześniu 1939 roku.


ZOBACZ galerię zdjęć z tej inscenizacji!Widzowie zgromadzeni w Krojantach mogli oglądać starcie polskiej i niemieckiej kawalerii pod Krasnobrodem na Lubelszczyźnie. Potyczka ta miała miejsce 23 września 1939 roku.

- Jesteśmy tu już po raz trzeci i do Krojant na pewno będziemy wracali - mówią Tomasz i Anna Majewscy z Sopotu, którzy na inscenizację zabrali swoje dzieci. - Dla młodych to fantastyczna lekcja historii, poza tym konie to fascynujące zwierzęta, które nasze dzieci wręcz uwielbiają. Dla nich wyjazd do Krojant to niemalże wyprawa roku.

Jak zwykle przed rozpoczęciem widowiska odbywa się uroczysta msza święta. Odprawiał ją ksiądz biskup Piotr Krupa. Wśród duchownych, którzy pojawili się w Krojantach był paulin z Częstochowy, który z Jasnej Góry przywiózł ryngraf z medalami pułkownika Kazimierza Mastalerza, dowódcy kawalerzystów, który walczył pod Krojantami.

W tym roku dla uczestników widowiska przygotowano pokaz współczesnego sprzętu wojskowego. Największą atrakcją były dwa rosomaki - wozy wykorzystywane przez polskich żołnierzy uczestniczących w misjach poza granicami Polski.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
Reklama
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Reklama
Reklama