Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia podnosi ceny. Ceny ciepła pójdą w górę

Szymon Szadurski
Robert Kwiatek/ Archiwum
Podwyżka cen obowiązywać będzie od 1 września. Spółka EDF Wybrzeże, największy dostawca energii cieplnej do sieci w Gdańsku, Gdyni, Rumi i Sopocie, ustalił wzrost cen na poziomie 9,5 procent.

Od decyzji tej nie ma odwrotu, bowiem nową taryfę zatwierdził już Urząd Regulacji Energetyki. Zarządcy nieruchomości i spółdzielni mieszkaniowych, a także mieszkańcy są oburzeni. Zapowiadają, że podejmą wspólne działania przeciwko takim praktykom.

- W moich budynkach skumulowana podwyżka wyniesie łącznie ponad 21 proc. - mówi Ireneusz Bekisz, prezes Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Gdyni. - To bardzo dużo, bo lokatorzy już dziś narzekają na wysokie opłaty. Krew ich zaleje, kiedy dostaną rachunki wyliczane już według nowych stawek.

Bekisz dodaje, że w sprawie podwyżek interweniował już u prezesa URE.

- Jestem w stanie zaakceptować wzrost cen, skalkulowany przez OPEC, jednak postępowania EDF nie rozumiem - mówi Bekisz. - Spółka ta dla przykładu opłaty za moc zamówioną podniosła o ponad 40 proc.! Każdy z moich lokatorów zapłaci z tego tytułu miesięcznie średnio 20 gr więcej za metr kwadratowy mieszkania. A przypominam, że wskaźnik inflacji za zeszły rok to 3,7 proc., w tym roku prognozy są jeszcze niższe. EDF Wybrzeże za 2012 r. wykazała zysk 18 mln zł netto, tymczasem bezkarnie, w taki sposób podnosi ceny. Gdzie jest w tej sytuacji prezes URE? Powinien dbać o dobro odbiorców, a nie prywatnego koncernu, mającego pozycję monopolisty.

Okazuje się też, że EDF, składając wniosek do URE, skorzystała z tzw. uproszczonego sposobu kalkulacji taryf. Wobec tego przedsiębiorstwo nie musiało uzasadniać szczegółowo powodów podwyżki.

Skalkulowany wzrost cen nie przekroczył wskaźnika obliczeniowego, opisanego szczegółowo w rozporządzeniu taryfowym dla ciepła, stąd URE wniosek EDF zatwierdził.

- Odbiorca końcowy nie płaci przecież tylko za moc zamówioną - twierdzi Agnieszka Głośniewska, rzecznik URE. Podkreśla ona, że jest to jeden z kilku czynników, który decyduje o cenie końcowej.

Swietłana Reszka
, rzecznik EDF Wybrzeże, podwyżkę uzasadnia wzrostem cen węgla i innych paliw produkcyjnych, koniecznością prowadzenia inwestycji oraz jednorazowym wydatkiem, związanym z zakupem uprawnień do emisji dwu-tlenku węgla.

- Ceny ciepła wytwarzanego przez spółkę nadal kształtują się poniżej średnich cen w kraju - podkreśla jednak Swietłana Reszka.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki