Wolą drogę niż boisko

  Wolą drogę niż boisko

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dwuletni budżet sołectwa Charzykowy w gminie Chojnice zostanie uszczuplony o ponad 160 tys. zł. Wszystko dlatego, że sołtys z Radą Sołecką zadeklarowali udział finansowy w budowie boiska wielofunkcyjnego orlik 2012.
  Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że decyzja nie była skonsultowana z mieszkańcami. - Nie jesteśmy przeciwni tej inwestycji, ale czy ona jest nam tak potrzebna? Dlaczego nie było konsultacji? Mamy tę demokrację w sołectwie czy nie? - pytał podczas zebrania sołeckiego Marek Stępień z Charzyków.

  - Budowa orlików jest potrzebna, ale wydaje mi się, że w tym przypadku powinny być inne proporcje finansowe. Tym bardziej że bardzo wiele osób od lat prosi o utwardzenie drogi lub przyznanie gminnej dotacji na zakup kaloszy - dodał Józef Kołak, radny Rady Miejskiej w Chojnicach, tymczasowy mieszkaniec Charzyków.

  Dyskusja na nic się zdała, bo deklaracja została bardzo pozytywnie przyjęta przez władze gminy. Te z kolei "umywają" ręce, twierdząc, że sołectwo budżetem rządzi suwerennie.
  - Gdyby nie deklaracja sołtysa i Rady Sołeckiej, to orlik w Charzykowach pewnie by nie powstał - stwierdził podczas zebrania Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice. - Byłem przeciwnikiem orlika, ale przekonała mnie deklaracja Rady Sołeckiej.

  Charzykowski orlik ma powstać przy budynku Szkoły Podstawowej. Zaplecze socjalne ma być zorganizowane w piwnicy placówki. Podczas zebrania na temat orlika nie chciał się wypowiadać ani sołtys, ani członkowie Rady Sołeckiej, ani Wacław Górny, gminny radny z tej miejscowości.

  - Jak mieszkańcy mogą się czuć oszukani, skoro sprawa była konsultowana pojedynczo. Sam z chyba dwudziestoma osobami rozmawiałem na ten temat - mówi Wacław Górny. - Wszyscy wiedzieli, że naszą kartą przetargową jest udział własny sołectwa.

  Według pomysłu orlik 2012 ma być elementem kompleksu szkoleniowego dla dzieci i młodzieży, razem z planowaną od kilku lat budową sali sportowej.

  Orlik 2012
  Rządowy program budowy boisk wielofunkcyjnych Orlik 2012 zakładał trzy źródła finansowania inwestycji, która według planu kosztować ma w każdej gminie 999 tys. zł.
  Koszt realizacji budowy pokrywa solidarnie Urząd Marszałkowski, Ministerstwo Sportu i Turystki oraz samorząd, który ubiega się o dofinansowanie. Dzięki takiemu montażowi finansowemu cztery orliki powstały w powiecie chojnickim - w Brusach, Czersku oraz dwa w Chojnicach.

  W tym ostatnim mieście planowany jest kolejny, na osiedlu Kolejarz. Zgodnie z rządowym programem, jeśli koszt realizacji inwestycji na terenie danego samorządu przekroczy wspomniane 999 tys. zł, to kwota dofinansowania nie zwiększy się. Samorząd musi sam znaleźć brakujące złotówki. Inwestycja w Charzykowach ma kosztować 2 mln zł. Gmina dopłaci ok. 840 tys. zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo