25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Szkoły lekceważą prawo?

  Szkoły lekceważą prawo?

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W niektórych gdańskich publicznych szkołach podstawowych łamane jest prawo oświatowe - alarmują rodzice.
  Zgodnie z obowiązującymi jeszcze do września przepisami prawa oświatowego, w ramach rocznego przygotowania przedszkolnego (zerówka) na realizację podstawy programowej (i na nic innego) powinno się przeznaczyć bezpłatnie minimum 5 godzin zegarowo dziennie i 25 godzin tygodniowo.

  Tymczasem w szkołach są to godziny lekcyjne, a w przedszkolach zegarowe. Co więcej, w ramach obowiązkowych 25 godzin często pojawia się nieobowiązkowa religia lub inne zajęcia - tak nie powinno być - usłyszeliśmy w kuratorium oświaty.


  - Dzieci w szkołach tracą tygodniowo 2,5 godziny bezpłatnej nauki i nauki w ogóle, co daje 10 godzin straty niezgodnej z prawem miesięcznie i 100 godzin rocznie w stosunku do dzieci 6-letnich uczących się w przedszkolnych zerówkach - oburza się Maja Majewska-Kokoszka z Forum Rodziców. - O szczegółach z gdańskich placówek informują nas forumowicze.

  I tak np. w SP nr 1 w Gdańsku w ramach 25 godzin lekcyjnych, 2 tygodniowo poświęcone są na religię. Do tego, co prawda nieodpłatnie, po godzinie na język angielski, tańce i karate.

  - Nasze dzieci nie tracą w porównaniu z tymi, które uczą się w przedszkolach, mają wręcz bogatszy program, bo oferujemy bezpłatne zajęcia dodatkowe - wyjaśnia Elżbieta Anna Mionskowska, dyrektor SP nr 1 w Gdańsku.

  Rodziców to nie przekonuje.
  - Nie dość, że w szkole dzieciom poświęca się mniej czasu, to jeszcze odbiera się godziny na zajęcia, które powinny odbywać się poza czasem ustawowym. Dobrze, że takie zajęcia są w ogóle, ale w przedszkolach nie odbywają się one kosztem ustawowym, a dzieci nie zabierają pracy domowej ze sobą. Poza tym, co dzieje się z dziećmi, które nie chodzą na gimnastykę korekcyjną i religię? - pytają.

  - Są pod opieką nauczyciela - odpowiada Mionskowska. - Nie da się inaczej ułożyć planu.

  Jerzy Jasiński, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji w UM w Gdańsku (samorząd musi zatwierdzić taki plan zajęć) tłumaczy, że zerówka szkolna i przedszkolna to nie to samo.

  - Wyrówna się to z początkiem września, kiedy zacznie obowiązywać nowe prawo oświatowe - zdawkowo dodaje.

  Zmianami w prawie podpiera się też Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska i uspokaja rodziców... przyszłorocznych "zerówkowiczów".

  - Przedszkola pracują według godzin zegarowych, a zerówki szkolne zgodnie z zasadami szkolnymi, dopiero w nowej ustawie są odpowiednie zapisy - podsumowuje.

  Pięć godzin to obowiązek


  Od 1 września wszystkie dzieci objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego będą realizować tę samą podstawę programową. Będzie to obowiązywało zarówno dzieci w oddziałach w szkole, przedszkolu czy w ramach tzw. innych form wychowania przedszkolnego. Z pięciu godzin dziennie m.in. 1/5 będzie musiała zostać przeznaczona na zabawę, a 1/5 dzieci powinny spędzić w ogrodzie, na boisku lub placu zabaw. Maksymalnie tyle samo czasu nauczyciel będzie mógł też wykorzystać na zajęcia dydaktyczne. Obecnie przedszkola realizują tzw. bezpłatny wymiar zwykle od 8 do 13, czyli 5 pełnych godzin zegarowych. Zajęcia dodatkowe odbywają się po tym czasie. Z kolei szkoły realizują ten sam wymiar, ale już godzin lekcyjnych. Zdarza się, że w ramach bezpłatnych 25 godzin odbywają się np. zajęcia z religii, która nie znajduje się w podstawie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo