Ojciec Jan Grande: nasz najsłynniejszy bonifrater

  Ojciec Jan Grande: nasz najsłynniejszy bonifrater

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Do kiosków w całym kraju trafia właśnie trzecia część porad ojca Jana Grande, a są one dziś równie aktualne jak przed laty, kiedy to ukazał się pierwszy tomik zatytułowany "Ojca Grande przepisy na zdrowe życie". Popularność zakonnika utrwaliła się na dobre, a każdy z wydanych tomików rozchodzi się na pniu w wysokich nakładach! Jak niegdyś franciszkanin o. Andrzej Klimuszko, tak obecnie Jan Grande jest swoistą ikoną w dziedzinie poradnictwa zdrowotnego i ziołolecznictwa - piszą Marzena Burczycka-Woźniak i Tadeusz Woźniak
  Nasza znajomość z najsłynniejszym z polskich bonifratrów liczy kilkanaście lat. Wiosną 1995 r. wpadła nam w ręce ledwie czytelna odbitka kserograficzna liczącego kilkanaście stron maszynopisu, zatytułowanego "Opowiadanie o sposobie żywienia i pielęgnowania organizmu ludzkiego".

  Z trudem odczytywaliśmy jej treść: Jesteśmy bonifratrami. Mamy swoje placówki w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej.
  Zajmujemy się ziołolecznictwem według starej szkoły petersburskiej... zapewniał ktoś przedstawiający się jako o. Jan Grande. Dalej była mowa o żywieniu, o tym, co jeść i jak przygotowywać potrawy, o co zadbać w kuchni, czego się wystrzegać. Wszystko napisane staropolską, kresową polszczyzną, ze swadą i nieco rubasznym humorem.
  Poza jednozdaniowym komunikatem nic na ten temat oficjalnie nie opublikowano w ZSRR przez prawie 20 lat
  Prawdy niekiedy dość oczywiste, zapomniane i lekceważone, tu po latach "odgrzane" brzmiały nad podziw przekonująco. Należały do staropolskich receptur i mądrości, które każdy z nas w jakimś ułamku słyszał od matki, babci, cioci. Ułożone w całość, podparte sporą wiedzą medyczną, podane w lekkiej i dowcipnej formie stanowiły znakomitą i pożyteczną lekturę.
  Jak się okazało, maszynopis był zapisem wykładu utrwalonego na taśmie magnetofonowej, wygłoszonego przez bonifratra o. Jana Grande w 1990 r. w Łodzi...

  Odszukaliśmy zakonnika o tym imieniu. Mieszkał w klasztorze oo. Bonifratrów we Wrocławiu, więc pod koniec lata 1995 r. wybraliśmy się tam, by poznać mądrego, a zarazem nieco tajemniczego Jana Grande, przybliżyć czytelnikom jego poglądy na temat zdrowego żywienia, a także jego "zdrową", nawiązującą do polskiej tradycji i religijności filozofię życiową.
  1 3 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo