18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Cenny dar rodziny von Gralath dla Muzeum Narodowego [ZDJĘCIA]

Grażyna Antoniewicz
Spadkobierczyni rodu Gralathów Arianna Sartori in Donati von Gralath przekazała w poniedziałek Muzeum Narodowemu w Gdańsku cenny dar - obrazy i dokumenty.

Rodzina Gralathów przybyła do Gdańska z Ratyzbony. Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z księgi miejskiej w Ratyzbonie, gdzie w 1621 roku został wpisany Ulrich Gralath. Jeden z jego synów, Johann Ulrich, zawędrował do Gdańska, a jego potomkowie przez następne 200 lat sprawowali w mieście ważne urzędy.

Arianna Sartori in Donati von Gralath we wspomnieniach tak pisze o swoim mężu: "Byłam dużo młodsza od niego, a mimo to zakochałam się i już nigdy nie przestałam go kochać... Pamiętam, kiedy zwykł chodzić do Watykanu jako szambelan na specjalne usługi papieża, ubrany w piękny hiszpański kostium, lub gdy grał na skrzypcach podczas bożonarodzeniowej mszy, albo gdy był w na tyle romantycznym nastroju, aby zająć się poezją. Pamiętam go, gdy opowiadał mi historię o swych przodkach w Gdańsku, o miejscach, których nazwy słyszałam po raz pierwszy, jak Otomin, Sulmin czy mazurskie jeziora...

Mój mąż nie był przeciętnym mężczyzną, ale dżentelmenem starej daty, również ze względu na dziedzictwo swych szczególnych przodków, z których był tak dumny".

Na wystawie zobaczymy m.in. portrety żon Carla Friedricha: Anny Florentiny von Groddeck z domu Mayer oraz Charlotty Constantiy Beaty z domu Davisson.

- Druga żona była praprawnuczką Heweliusza, a jej ojciec Daniel Gottlieb Davisson, prawnuk astronoma, również uznanym uczonym - przypomina profesor Andrzej Januszajtis .
- Ten piękny młodzieniec na portrecie to porucznik armii pruskiej Carl Aleksander Gralath, który zginął młodo na wojnie - opowiada Monika Mielnik z Muzeum Narodowego. Kolejny wizerunek przedstawia jednego z dwóch synów Carla Friedricha - Stanislausa Carla, którego ojcem chrzestnym był król Stanisław August Poniatowski, W gablocie ciekawe dokumenty, m.in. akt nobilitacji dla Carla Friedricha z 1798 roku. Jest też przepustka podpisana przez carycę Katarzynę, wydana dla Daniela Gralatha Młodszego i jego brata Carla Friedricha na przejazd z Królewca do Gdańska. Część darowizny stanowią również trzy tomy historii Gdańska autorstwa Daniela Gralatha Młodszego. Wystawę można oglądać od dzisiaj, przez dwa tygodnie, w gmachu Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki