Nie mieli nieśmiertelników

  Nie mieli nieśmiertelników

  Wojciech Piepiorka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Przeprowadzona w miniony weekend ekshumacja znalezionych w Sieroczynie koło Człuchowa szczątków czterech żołnierzy nie wyjaśniła, jakiej byli narodowości.
  Przypomnijmy, że na szczątki natknęli się w czwartek po południu robotnicy kopiący dół pod przyłącze energetyczne. Wstępnie mówiło się, że to szkielety niemieckich żołnierzy. Twierdził tak m.in. mieszkaniec Sieroczyna, który wrócił do wsi w 1946 roku i pamięta grób, jak mówi - niemiecki, w miejscu gdzie znaleziono kości.

  Ekshumacja przeprowadzona w sobotę przez ludzi z fundacji "Pamięć" i Ludowego Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi nie rozstrzygnęła jednoznacznie, czy w ziemi spoczywały szczątki Niemców czy Rosjan.
  Wykopano cztery szkielety - głównie kości udowe, ramienne i odłamki czaszek. Jedna zachowała się w całości. Co ciekawe, miała ślad po strzale z wlotem na kości ciemieniowej. Kula, która prawdopodobnie zabiła żołnierza, przeszła na wylot.

  Przy szkieletach nie zachowały się skrawki mundurów, guzików ani nieśmiertelników. Znaleziono za to m.in. sześć monet (kopiejek), radzieckiej produkcji kompas i radzieckie naboje. Okazało się też, że granat znaleziony przy szczątkach, który w piątek zdetonowali saperzy wojskowi z jednostki w Złocieńcu, był produkcji radzieckiej. Z kolei zachowana para butów i haczyk od plecaka to elementy typowe dla Wehrmachtu. Tezę o tym, że w Sieroczynie leżeli jednak rosyjscy żołnierze, potwierdza ich... zdrowe uzębienie.

  - Niemcy w czasach drugiej wojny światowej mieli bowiem inną dietę, psuły się im zęby, często mieli plomby, a te znalezione w Sieroczynie były zdrowe i ładne - mówi Piotr Kempiński z fundacji "Pamięć".
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo