Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą ułatwienia dla chcących rozpocząć służbę w wojsku

Kazimierz Netka
Przygotowywane są duże ułatwienia dla zamierzających rozpocząć pracę w wojsku. Już gotowy jest projekt rozporządzenia, które znacznie rozszerzy możliwość składania wniosków i dokumentów potrzebnych podczas procedury rozpatrywania podań o przyjęcie do służby przygotowawczej - dającej podstawy do rozpoczęcia pracy w charakterze żołnierza zawodowego.

Znaczących uproszczeń procedury naboru dla kandydatów do służby przygotowawczej możemy spodziewać się już po wakacjach - informuje portal polska-zbrojna.pl. - Wniosek o przyjęcie do służby będzie można wysłać przez internet, bez konieczności dołączania skróconego aktu urodzenia i życiorysu.

Przekazanie wniosku stanie się możliwe za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (E-PUAP). Kandydaci nie będą już musieli wysyłać skróconego aktu urodzenia i życiorysu. Wszystko dlatego, że wojskowe komendy uzupełnień mają już ich dane osobowe, zebrały je podczas kwalifikacji wojskowej - informuje portal polska-zbrojna.pl. MON zrezygnowało także z obowiązku przedstawiania przez ochotników zaświadczeń o niekaralności. Te informacje wojskowe komendy uzupełnień będą musiały uzyskać z Krajowego Rejestru Karnego.

- Przygotowywane jest rozporządzenie, które ma zmienić dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące procedur przyjmowania kandydatów do służby przygotowawczej - potwierdza Sławomir Grześkowiak, oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku. - Zaletą nowego systemu będzie to, że składając dokumenty drogą elektroniczną, osoba starająca się o pracę w wojsku będzie mogło dołączać świadectwa potwierdzające posiadane przez kandydata kwalifikacje. To będzie miało znaczenie przy rozpatrywaniu wniosków o przyjęcie do służby przygotowawczej. Nie będzie potrzeby składania wielu wizyt w wojskowych komendach uzupełnień (WKU). Nie oznacza to jednak, że WKU nie zażąda od kandydata przedłożenia oryginałów dokumentów poświadczających zdobyte w procesie cywilnego kształcenia kwalifikacje, które mogą być przydatne w wojsku. Dostarczy on oryginały tych dokumentów wówczas, gdy już (na podstawie przesłanego drogą elektroniczną wniosku) zostanie wybrany do rozmów przed przyjęciem do służby przygotowawczej.

W 2008 roku odbył się ostatni pobór do wojska i od tej pory zniesiono obowiązek pełnienia zasadniczej służby wojskowej. Odtąd po ustaleniu kategorii zdolności wszyscy poborowi zostają automatycznie przypisani do rezerwy, z wyjątkiem osób zgłaszających się ochotniczo (trzeba być pełnoletnim oraz mieć orzeczoną kat. A) - czytamy na stronie internetowej Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego - www.wszwgdansk.mil.pl. Kategorię zdrowia otrzymuje się podczas kwalifikacji wojskowej.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki