28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Uczniowie w szkołach zażywają tabakę

  Uczniowie w szkołach zażywają tabakę

  Leszek Literski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dyrektorzy szkół w powiecie bytowskim alarmują: coraz więcej uczniów zażywa podczas przerw tabakę. Robią to już nawet trzynastolatkowie. Co gorsza - niektórzy rodzice nie widzą w tym niczego groźnego.
  Dla młodzieży zażywanie tabaki to szpan, który może być niebezpieczny dla zdrowia. Specjaliści twierdzą, że od tabaki można się uzależnić tak samo jak od palenia papierosów. Niestety, nie jest trudno ją kupić. Wielu dorosłych nie traktuje jej bowiem jako używki.
  - Tabakę zażywam nawet kilka razy dziennie - chwali się jedna z uczennic z Bytowa. - Wszyscy moi znajomi też tabaczą.

  Uczniowie wciągają tabakę przez rulonik.
  Tak jak to się robi z narkotykami. Na jednej ze stron internetowych ukazał się nawet film, na którym kilkunastoletni mieszkaniec Bytowa w ciągu 10 minut wciąga "ścieżkę" o długości ośmiu metrów.

  - Staramy się z tym walczyć - zapewnia Stanisław Kożyczkowski, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Bytowie. - W ubiegłym roku wykryliśmy dwa takie przypadki. Zawiadomiliśmy policję, bo podejrzewaliśmy, że w tabace mógł być narkotyk. Niczego nie znaleziono. O zdarzeniu powiadomiliśmy również rodziców.

  Dyrektor przyznaje, że nie wie, jak podejść do tego problem. Tym bardziej, że niektórzy rodzice przymykają oko - dla nich to kultywowanie kaszubskiej tradycji. W szkolnych regulaminach też nie ma zakazu zażywania tabaki, choć może ona uzależnić tak jak papierosy, bo zawiera nikotynę.
  - Nie badaliśmy tego zjawiska - przyznaje Adam Piasecki, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Bytowie. - Jeżeli się okaże, że jest z tym problem, to będziemy z nim walczyć.

  Do tej pory policja rzadko interweniowała w tego typu sprawach. - Jeśli trafi do nas zgłoszenie, porozmawiamy z nieletnim - zapowiada Andrzej Borzyszkowski, zastępca komendanta bytowskiej policji. - Jeżeli sytuacja będzie się powtarzać, sprawa może zostać skierowana do sądu, bo zażywanie tytoniu jest oznaką demoralizacji.
  1 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo