Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz uważniej przyjrzysz się miotle

Grażyna Antoniewicz
Erupcja wulkanu - muzyki i pomysłów tanecznych. Zaczynali jako artyści uliczni z Brighton. Razem wyreżyserowali wiele reklamówek i skomponowali mnóstwo ścieżek dźwiękowych.

Między innymi współpracowali przy tworzeniu filmu "Jaś Fasola" z Rowanem Atkinsonem w roli głównej. Deklarują, że ich celem jest bawienie, rozśmieszanie i inspirowanie. W ciągu tygodnia występów grupa STOMP zużywa ogromną ilość "instrumentów", wśród których znajduje się zwykle 30 mioteł, 12 par pałeczek do perkusji, 200 litrów wody, 8 bananów i 12 pudełek zapałek. Ich występy to przede wszystkim zaskakujące i oryginalne show! Znani z improwizacji i odważnych eksperymentów muzycznych artyści występowali na całym świecie.

STOMP w mistrzowski sposób tworzą niezwykłą muzykę z wykorzystaniem codziennych przedmiotów. Ich widowisko zostało uhonorowane imponującą ilością nagród. Stali się sensacją teatralną. Tym, co wyróżnia STOMP jest poszukiwanie muzyki w hałasie. W ich wykonaniu szybki, dynamiczny rytm może powstać za pomocą byle jakiego przedmiotu. Widowisko tej grupy stanowi unikatowe połączenie muzyki, ruchu i komedii wizualnej. Artyści wykorzystują wszystko, poza konwencjonalnymi instrumentami, do wypełnienia sceny fascynującymi dźwiękami.

Udowadniają, że nie trzeba kupować wiolonczeli, ani fortepianu, żeby tworzyć muzykę, bo ona jest wszędzie. - Gra każdy otaczający nas przedmiot, trzeba tylko uruchomić wyobraźnię - oto prosty przepis na muzykę - zapewniają Luke Cresswell i Steve McNicholas twórcy perkusyjnej grupy STOMP. Grają na miotłach, koszach na śmieci, zapalniczkach Zippo i plastikowych workach, do tego wykonują akrobacje w powietrzu. Ubiegłoroczne koncerty mistrzów rytmu cieszyły się w Polsce ogromną popularnością.

Mieli wystąpić 5 razy, zagrali aż 18. STOMP łączy wyszukaną, perkusyjną wirtuozerię z nowatorskim sposobem poruszania, zadziwia i wywołuje salwy śmiechu. Muzycy bezustannie udoskonalają swoje numery. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne i mogłyby skończyć się źle bez zastosowania się ściśle do wyznaczonej choreografii - takim przykładem jest taniec na beczkach. Występowali przy zapełnionych salach na całym świecie: od Hongkongu po Barcelonę, od Dublina po Sydney. W 1995 roku dali występ na Akropolu w Atenach. W historii swej kariery zespół doczekał się niejednej, zaszczytnej chwili.

"Brooms", piętnastominutowy film o zespole został nominowany do Oscara.
- Jeśli obejrzysz STOMP, nigdy więcej nie spojrzysz w ten sam sposób na miotłę, ani na kuchenny zlew.
Więc zanim zignorujesz to, co masz pod ręką, czy to jest łyżka, długopis, czy puszka po napoju, przyjrzyj się temu dokładnie i śmiało! Spróbuj, bo może się okaże, że masz muzyczny talent - piszą organizatorzy trasy koncertowej zespołu.

STOMP
Gdynia, 21., 22.03
Teatr Muzyczny, ul. Plac Grunwaldzki 1
Godz. 15.30 i 19. Bilety: 120/160 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki