Nowa ustawa o ogródkach działkowych. Działkowcy szykują się...

Nowa ustawa o ogródkach działkowych. Działkowcy szykują się do protestów

Jacek Wierciński, Izabela Małkowska

Dziennik Bałtycki

Dziennik Bałtycki

Projekt nowej ustawy o ogródkach działkowych nie podoba się działkowcom. Jeśli Sejm nie wycofa się z pomysłu, we wrześniu działkowcy zorganizują protest.
Mieczysław Kamiński, prezes działkowców w Rumi

Mieczysław Kamiński, prezes działkowców w Rumi ©Izabela Małkowska

Rok temu Trybunał Konstytucyjny zakwestionował większość zapisów obowiązującej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Sędziowie uznali za bezprawną m.in. monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców - jedynej organizacji zrzeszającej dzierżawców ogródków. Dotychczasowe przepisy przestaną obowiązywać w styczniu 2014 r.

Od maja nad zmianą prawa pracuje nadzwyczajna podkomisja sejmowa, która nowy projekt przygotowała w oparciu o "obywatelską" propozycję przygotowaną przez PZD. Wniosła do niej jednak aż 34 poprawki, które jak przekonują władze związku w praktyce przekreślają główne założenia dokumentu.

Działacze zarzucają zmianom przyjętym przez posłów PO niekonstytucyjność.
Chodzi im m.in. o możliwość przejęcia gruntów na własność, tylko przez dwie trzecie działkowców - użytkowników terenów, należących do PZD. Działacze związku przekonują także, że katastrofalny skutek będzie miało wprowadzenie wolnego handlu gruntami.

- Działki nie będą już dla emerytów, rencistów, młodych małżeństw z dziećmi i najbardziej potrzebujących, lecz staną się one dobrem luksusowym, masowo skupowanym przez najbogatszych i wykorzystywanym w różnych celach - pisze zarząd PZD.
Z zarzutami nie zgadza się Krystyna Sibińska (PO) przewodnicząca podkomisji specjalnej.

- Nasze poprawki były konsultowane z prawnikami, a ich treść przesłałam do Biura Analiz Sejmowych, ministerstw Transportu i Finansów. Jeśli pojawiłyby się jakieś wątpliwości dotyczące ich zgodności z prawem wciąż można je skorygować - przekonuje. - Dotąd działkowcy byli traktowani przedmiotowo. Chcemy, by uzyskali takie same prawa jakimi dotąd dysponowało PZD - stąd możliwość uwłaszczenia. Gminom nie będzie zależało na własności jakiejś wybranej działki wewnątrz danego ogrodu, a obrót działkami zachodzi także dzisiaj. Nie wierzę, że bogatym ludziom będzie zależało na własności terenów, których przeznaczenie - pod ogródki działkowe - wyraźnie określa ustawa.

Zdaniem Mieczysława Kamińskiego, członka Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu ustawy o ROD, przedstawiony projekt ustawy ma niewiele wspólnego z tekstem, który był bazą do jego powstania. Kamiński wyjątkowo sceptycznie wypowiada się o artykule 29 nowej ustawy dotyczącym uwłaszczenia działkowców.

- Ten artykuł jest dla zamydlenia oczu - twierdzi Kamiński. - Nikt nie wspomniał o tym, że w przypadku, gdyby stowarzyszenie chciało przenieść prawo użytkowania wieczystego na działkowca, to najpierw gminie przysługuje prawo pierwokupu terenu za 1 proc. wartości. Trudno sobie wyobrazić, aby gmina z takiej możliwości nie skorzystała. Działkowcy zostaną z niczym. Z tego więc wniosek, że wywłaszczenie zaproponowane przez PO jest pozorne.

- Uważam, że ustawa celowo konstruowana jest wadliwie - mówi prezes ROD w Rumi. - Posłowie pracujący nad projektem celowo hamowali jej rozwój. Skąd ten wniosek? Długo zabierali się do pracy, nawet zbyt długo jak na ostateczny termin wyznaczony przez TK. Wprowadzali merytorycznie złe poprawki dające duże szanse na to, że projekt znów trafi do TK. Termin minie, PO uzyska, co chciała, a ziemia przejdzie zgodnie z wyrokiem TK na rzecz gminy lub Skarbu Państwa. Ogrody przestaną istnieć.

Z nieoficjalnych informacji, jakie udało nam się uzyskać wiemy, że wkrótce w Warszawie mogą odbyć się masowe manifestacje działkowców, trwające nawet kilka dni. Na razie wszystko objęte jest tajemnicą.

Do Polskiego Związku Działkowców tylko na Pomorzu należy dziś ok. 53 tys. członków. W całej Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ok. 966 tys. działek. Ponad połowa działkowców to emeryci lub renciści.

j.wiercinski@prasa.gda.pl
i.malkowska@prasa.gda.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Komentarze (19)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie chcę Stowarzyszenia powstałego z PZD

zeb (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

Chcę , aby moje pieniądze zasilały budżet mojego Miasta, a nie kieszenie działaczy Okręgowych i Krajowych Zarządów. Myślę , że Burmistrz, Wójt czy Prezydent Miasta da sobie radę z nadzorem nad...rozwiń całość

Chcę , aby moje pieniądze zasilały budżet mojego Miasta, a nie kieszenie działaczy Okręgowych i Krajowych Zarządów. Myślę , że Burmistrz, Wójt czy Prezydent Miasta da sobie radę z nadzorem nad działkami. Manifestują przeciw nowej ustawie etatowi pseudodziałacze PZD z Panem Kondrackim na czele, a nie zwykli działkowcy, zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ŻAL

POLAK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA PUKI MY RODACY I POLACY JESZCZE ORODNICY W TYM KRAJU ŻYJEMY ALE W TAKIM JAK JEST DOBROBYĆIE NIE DŁUGO ZDECHNIEMY , LUDZIE MUSZĄ POZNAĆ PRAWDE JAK WYGLĄDA ONA ŻADNA PARTIA...rozwiń całość

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA PUKI MY RODACY I POLACY JESZCZE ORODNICY W TYM KRAJU ŻYJEMY ALE W TAKIM JAK JEST DOBROBYĆIE NIE DŁUGO ZDECHNIEMY , LUDZIE MUSZĄ POZNAĆ PRAWDE JAK WYGLĄDA ONA ŻADNA PARTIA ANI PLATFORMA ANI PIS CUDÓW NIE DOKONA ,BO I TAK NAPRAWDE CO ONA NAM NA DZIŚ I DAŁA JENO NAM ZAKŁADY PRACY JAK KOPALNIE STOCZNIE HUTY I INNE POZAMYKAŁA O TAK, TAK DZIĘKI TEJ PARTI I UNII CAŁY PRZEMYSŁ W POLSCE DZIŚ PADŁ ,W POLSCE ZAMIAST DOBROBYTU JEST DZIŚ GŁÓD NĘDZA I CORAZ WIEKSZE BEZROBOCIE KU RZĄDZACYM ICH GŁUPOCIE I CORAZ WIEKSZA I DROZYZNA KAŻDY MI TUTAJ CZYTAJĄC RACJE I PRZYZNA,NIE MA MASŁA ANI MĄKI ZNIKNEŁA JUŻ U NIE JEDNEGO W DOMU PRAWDA TAKA POLAKA SŁONINA TO NAM MOI MILI O BIEDZIE PRZYPOMINA , MAMY TO CO MAMY Z KĄD I TO DZIŚ ZNAMY NAJWIEKSZE W UNII UMOWY ŚMIECIOWE CO DLA NAS RODAKÓW POLAKÓW JEST DZIŚ NIE ZDROWE BO TO SIE PO CZASIE ODBIJE ZUS I NIE PRZEŻYJE DOSTAJEMY I WE SWOIM KRAJU OHŁAPY ZA PRACE DO ŁAPY BOGATY I PRACODAWCA SIĘ INO BOGACI A POLAK BIEDAK OGRODNIK CZY TO ROLNIK CORAZ WIĘKSZE I GŁUPSZE PODATKI NA ICH PENSJE URZEDASÓW I WYDATKI PŁACI. TERAZ ŻE IM MAŁO OGRÓDKÓW DZIAŁKOWYCH IM SIĘ JUŻ ZACHCIAŁO I JAKI ŚWIAT MAŁY PANIE RUDY A MOŻE I WIELKI GDZIE MY NA TEJ PANA ZIELONEJ WYSPIE POSADZIMY TEN WASZ TAK REKLAMOWANY SZCZAWI I MIRABELKI , CELOWO USTAWY NAM NIE ROBICIE Z ROLNIKÓW JAK I OGRODNIKÓW INO SOBIE KPICIE I NAM NIE JEST WESOŁO BIEDA CORAZ WIĘKSZA W KOŁO , A WIĘC WSZYSCY STARZY DZIAŁKOWCY A I JESZCZE MŁODZI WIDZIMY JAK TEN RZĄD NAS JAWNIE OKRADA I NAM INO SZKODZI SIEDZĄ SOBIE MATOŁKI NIC NIE ROBIĄ SRAJĄ INO W TE ICH STOŁKI KŁUCĄ SIĘ MIEDZY SOBĄ ZAJMUJĄ SIĘ GŁUPOTAMI A NIE JAK WIDAC USTAWAMI A IWĘC DZIAŁKOWCY DO BOJU DOŚC W TYM KRAJU MAMY TEGO GNOJU.NIE DAJMY SIE JAWNIE IM I OKRADAC NIE BĘDA ZA NASZA KRWAWICE ONI SIE OBJADAĆ JUŻ NADSZEDŁ CZAS ABYSMY WALCZYLI O SWOJE BO NAS ZGŁADZĄ I ZABIORĄ NAM WSZYSTKO TE GNOJE.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tylko uwłaszczenie działkowców

Wieloletni płatnik haraczu za działkę (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

Jestem wieloletnim działkowcem i muszę powiedzieć, że zawsze uważałem i nadal uważam, że wszystko co dla tej ziemi zrobiłem, to kosztem własnego zdrowia, czasu i pieniędzy. Zarząd wydawał tylko...rozwiń całość

Jestem wieloletnim działkowcem i muszę powiedzieć, że zawsze uważałem i nadal uważam, że wszystko co dla tej ziemi zrobiłem, to kosztem własnego zdrowia, czasu i pieniędzy. Zarząd wydawał tylko dyrektywy i nakazy oraz ustalał - z poparciem swoich "przydupasów' - wysokość opłat, które z każdym rokiem rosły niepomiernie. Jeśli ktoś twierdzi, że gdy zostanie opodatkowany nie będzie w stanie utrzymać działki, to ja mu odpowiem - nawet wyższy podatek będzie niższy niż opłaty niby usług i innych pożytków, których Zarządy udawały tylko, że wykonują. Dość kłamstw i kombinacji. Samorządy powinny przejąć działki i doprowadzić do uwłaszczenia każdego indywidualnie działkowca.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Brawo PO i Solidarna Polska

Zwykły Działkowiec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Poparcie dla projektu obywatelskiego; według STRONY PZD „OCALMY OGRODY” 924801, LIKE NA FACEBOOKU 1338. SKĄD TA NIEZMIERNA RÓŻNICA? Może to dlatego że na Facebooku trzeba mieć konto i konsekwentnie...rozwiń całość

Poparcie dla projektu obywatelskiego; według STRONY PZD „OCALMY OGRODY” 924801, LIKE NA FACEBOOKU 1338. SKĄD TA NIEZMIERNA RÓŻNICA? Może to dlatego że na Facebooku trzeba mieć konto i konsekwentnie istnieć na prawdę, a pod petycją jedna i ta sama osoba może podpisać się i kilkanaście razy. PZD stara się przepchnąć swój projekt poprzez kompletne ogłupianie i zastraszanie dzialkowców. Dziwi mnie że nigdy nie byli pozwani do sądu za kłamstwa które wypisują na swojej stronie internetowej! Czy naprawdę Sejm wierzy w to że PZD reprezentuje interesy działkowców a nie swoje własne? Przecież to jasne że organizacja walcząca o to aby jej członkowie nadal nie mieli rzadnych praw do ogródków które uprawiają nie ma na względzie ich dobra. Każdy indywidualny działkowiec powinien być rozpoznawalny prawnie jako użytkownik swojej działki a PZD za wszelką cenę pragnie do tego nie dopuścić. Dlaczego? Pewnie dlatego że wtedy nie będą mogli bezkarnie nękać ludzi i straszyć odebraniem działki za nie oddawanie hołdów ich organizacji. Ogrody powinny zostać sprzedane ich użytkownikom, poszczególnym działkowcom, ale czy nasze Państwo stanie na wysokości zadania? Zobaczymy, ja mam nadzieję że stanie!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ostatnia rzecz ktora moga zbrac Polakom

tomasz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

Narodowi juz nic sie nie nalezy bo na dzialkach ludzie dyskutuja ze rzod jest do kitu to zlikwidowac jak wszystkie zaklady

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Uwagi dotyczące Projektu ustawy

Janusz działkowiec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 28 / 14

Działkowcy zabierajcie głos na temat konkretnego artykułu!Np.niezrozumiały jest art.51.Dlaczego zawodowcy mają przekształcić się w stowarzyszenia?Prezydia KR i OZ już wywierają presję na...rozwiń całość

Działkowcy zabierajcie głos na temat konkretnego artykułu!Np.niezrozumiały jest art.51.Dlaczego zawodowcy mają przekształcić się w stowarzyszenia?Prezydia KR i OZ już wywierają presję na działkowców i zarządy ROD!!!Brak jest art.w sprawie rozliczenia finansowego w/w struktur.Działkowcy powinni dowiedzieć się prawdy!Moim zdaniem ustawa powinna gwarantować stowarzyszeniom ROD pełną oddolną swobodę organizacyjną na szczeblu powiatu lub województwa/regionu/.Art.53 do 58 powinny być tak skonstruowane ,aby na walnych zebraniach stowarzyszeń powołać samorządne lub społeczne zarządy do kierowania ogrodem!!!W dalszej perspektywie może powstać związek /stowarzyszenie/krajowe,ale społeczne. Działkowieczwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
MAMY DOŚĆ CZAP WARSZAWSKICH I OKRĘGOWYCH

DRAWDE (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 24 / 16

NAJWYŻSZY CZAS ABY ROZBIĆ BETON W CENTRALACH CIĄGNĄCYCH HARACZE ZA UŻYTKOWANIE GRUNTÓW. WYPAŚLI SIĘ W SPÓŁKACH CÓRKACH OBSŁUGUJĄCYCH PZD RODZINKI ZARZĄDÓW. PROPAGANDĄ ZASYPUJĄ ROD-Y BO OBAWIAJĄ SIĘ...rozwiń całość

NAJWYŻSZY CZAS ABY ROZBIĆ BETON W CENTRALACH CIĄGNĄCYCH HARACZE ZA UŻYTKOWANIE GRUNTÓW. WYPAŚLI SIĘ W SPÓŁKACH CÓRKACH OBSŁUGUJĄCYCH PZD RODZINKI ZARZĄDÓW. PROPAGANDĄ ZASYPUJĄ ROD-Y BO OBAWIAJĄ SIĘ O SWOJE FRUKTA. NAM JEST OBOJĘTNE CZY BĘDZIEMY PŁACIĆ DO PZD CZY DO SAMORZĄDÓW. JAKIM PRAWEM PZD ROŚCI, ŻE INFRASTRUKTURA W OGRODACH JEST ICH WŁASNOŚCIĄ. ZAKŁADY PRACY ZMUSZONE BYŁY DO PRZEKAZYWANIA OGRODÓW DO PZD. WSZYSTKIE URZĄDZENIA TECHNICZNE W OGRODACH BYŁY FINANSOWANE Z NASZYCH SKŁADEK NA ROZWÓJ. NIE DOSTALIŚMY ŻADNYCH DOTACJI A TERAZ TO WSZYSTKO JEST ICH???????? W WOJ. KUJ - POM PREZESEM A ZARAZEM DYREKTOREM BYŁA TA SAMA OSOBA Z WŁOCŁAWKA. PRZYZNACIE, ŻE BYŁA TO PATOLOGIA - PREZES DAWAŁ POLECENIA DYREKTOROWI A DYREKTOR ZDAWAŁ MELDUNKI Z WYKONANYCH ZADAŃ PREZESOWI!!! SAM SOBIE. DO TEGO DOCHODZIŁO WYNAGRODZENIA DYREKTORA, DIETA PREZESA I KILOMETRÓWKI NA DOJAZDY DO TORUNIA. TAK SIĘ ROBI PIENIĄDZE. OSTATNIO WSZYSCY PREZESI ROD ZOSTALI POWIADOMIENI PRZEZ OKRĘG, ŻE ODWOŁANO PREZESA A REZYGNACJE ZŁOŻYLI DYREKTOR. , SEKRETARZ, CZŁONEK ZARZĄDU I INNI Z ZARZĄDZAJĄCYCH. JA SIĘ NIEOFICJALNIE DOWIEDZIAŁEM TO POWODEM BYŁO WYDATKOWANIE 400 TYS ZŁ Z FUNDUSZU ROZWOJU I " PRZEJEDZENIE' 150 TYS ZŁ Z SUBKONTA NA KTÓRE WPŁACANE BYŁY ŚRODKI Z SKŁADEK. ALE O TYM CISZA. NAJWYŻSZY CZAS ROZWALIĆ TE ROZDMUCHANE STRUKTURY, KTÓRE NARZUCAJĄ ZARZĄDOM ROD MNÓSTWO PAPIERKOWYCH ZBĘDNYCH PRAC. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ustawa o ogrodach działkowych

Grażyna Piszczoła (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 37 / 23

Kto rządzi w tym kraju - rządzi monopolista PZD i prezes PZD .
Kiedy wreszcie obywatele będą sami decydowac i myslec jak trzeba życ w państwie prawa . Nie może byc tak by pod płaszczykiem...rozwiń całość

Kto rządzi w tym kraju - rządzi monopolista PZD i prezes PZD .
Kiedy wreszcie obywatele będą sami decydowac i myslec jak trzeba życ w państwie prawa . Nie może byc tak by pod płaszczykiem monopolisty wszystko miało byc tak jak zyczy sobie Pan prezes i zarządy działek ogrodów działkowych to przecież oni żyją z naszych pieniędzy.
Czy nikt nie zauwazył że walka toczy się o stołek pana prezesa, który już od wielu lat powinien byc rozliczony ze swojej działalności poza kontrolą . PZD to państwo w państwie które weszło w posiadanie wiele milionów złoty a może i wiecej.
Brak słów kiedy słyszy się że działkowcy mają zamiar protestowac przeciwko komu ?- przecież projekt ustawy nie jest zły a to co dzieje się -robienie wody z mózgu działkowcom to jest bardzo złe.
Ustawa nie mówi że będzie zabierac działki a przeciwnie że ogrody działkowe staną się naszą własnością i to my będziemy decydowac komu tą działkę przekażemy.
Działkowcy którzy myślą inaczej to chyba nie doznali żadnego upokorzenia ze strony zarządów PZD i ich działania kiedy zabierano działki bez żadnej podstawy prawnej .Związki PZD to nie właściciele gruntów a tylko stowarzyszenie, które działa bez wpisów do KRS tj. działa bezprawnie . Korzysta z haraczy od działkowiczów , czy tego nikt nie widzi.
Chcemy państwo prawa i wolności w której zapewnia nam Konstytucja. Jeżeli jest łamana Konstytucja to prawo w naszym kraju nie jest praworządne.
Kilka słów do tych osób którzy tak bardzo popieraja stowarzyszenie PZD, by zastanowili się w jakim chca życ kraju, czy prawo ma stanowic równe dla wszystkich czy tylko dla wybranych.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Co za brednie

emeryt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

Zastanów się kobieto co piszesz!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
panami na włościach to my jesteśmy, nie Wa-wa

Janusz -działkowicz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 33 / 24

Kto chce -niech sobie zaprasza Warszawę do rządzenia. My wolimy decydować o działkach sami. PZD jak man wyrządzi-to wciąż będziemy podwładnymi, jak przez dziesiątki lat.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zapytajcie nas-działkowców, nie aktyw PZD

HENIEK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 30 / 19

Dlaczego pytacie aktywistów PZD o nasze sprawy-oni zawsze mówią na swoją stronę-nie działkowców. MY swoje-PZD swoje. My chcemy działek-PZD chce pieniędzy i władzy nad nami.
Nie dajmy się...rozwiń całość

Dlaczego pytacie aktywistów PZD o nasze sprawy-oni zawsze mówią na swoją stronę-nie działkowców. MY swoje-PZD swoje. My chcemy działek-PZD chce pieniędzy i władzy nad nami.
Nie dajmy się działkowcy!!!!!zwiń

1 »

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo