Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark św. Dominika: Dziwnowskazy drogi nie pokażą

Kamila Grzenkowska
Archiwum Polskapresse
Organizatorzy jarmarku postanowili ustawić na niektórych ulicach Głównego Miasta... dziwnowskazy. Nie mylić z drogowskazami. Te nietypowe znaki proponują właśnie przechodniom, by np. udać się tam, gdzie oczy poniosą, gdzie wzrok nie sięga, gdzie raki zimują, z duchem czasu lub właśnie w siną dal.

W sumie w centrum Gdańska stanęło 10 takich dziwnowskazów.

- Ustawiliśmy je po to, by rozbudzać wyobraźnię tych, którzy je zobaczą. Ale także po to, by po prostu mieć z tego radość bądź też dać się zaskoczyć - tłumaczy Joanna Czauderna- Szreter, dyrektor programowy Jarmarku św. Dominika.
Organizatorzy zachęcają, by skorzystać i pokierować się nietypowymi znakami, choć zaznaczają, że dzięki nim raczej nie będzie łatwiej odnaleźć się w terenie.

Ci, którzy spacerując między kupieckimi straganami, trafią w pewnym momencie na Targ Węglowy, powinni podejść do "Drzewa poznania". To propozycja dla wszystkich tych, którzy są otwarci na nowe znajomości, lub, zwyczajnie, chcą chwilę odsapnąć. Drzewo, według zamysłu, ma być miejscem radosnych, spontanicznych spotkań.

Kto będzie chciał odpocząć na Długim Targu, przyglądając się np. przechodzącym turystom lub stojącej obok Fontannie Neptuna, może posiedzieć na nietypowych ławkach, nazwanych Koławką i Ławkołem.

Można się przyjrzeć okolicznym kamieniczkom, posłuchać miejskiego, jarmarkowego gwaru, poczuć ciekawe "starówkowe" zapachy wydobywające się m.in. z okolicznych lokali gastronomicznych bądź też... poczytać książkę lub pograć w jakąś grę. Zgodnie z założeniami, te dwa jarmarkowe meble są też punktami bookcrossingowymi. Tutaj można przynieść książkę z domowej biblioteczki bądź pożyczyć tę, która akurat się tu znajduje. Niedaleko Ławkoła i Koławki, także na Długim Targu, ustawiono Piętnastą Bramę Gdańska.

Brama jest dość nietypowa, bo stoi na środku deptaka i liczy przechodzące pod nią osoby. Tę bramę po raz pierwszy ustawiono przed trzema laty, kiedy to przypadał jubileusz 750-lecia Jarmarku św. Dominika. Wówczas postanowiono wyposażyć ją w specjalny mechanizm, który zlicza przechodniów i jednocześnie wyświetla aktualny wynik. Co ciekawe, przejście co tysięcznej osoby nagradzane jest specjalnymi fanfarami.

Organizatorzy przygotowali też atrakcje dla miłośników muzyki klasycznej. Przy ul. Grobla I można znaleźć "Rondo Chopina". To strefa odpoczynku, gdzie odtwarzana jest muzyka Fryderyka Chopina. Rondo wielokrotnie pojawiało się w muzyce polskiego kompozytora. Jest też propozycja dla zakochanych - tych organizatorzy imprezy zapraszają do Zaułku Zachariasza Zappio (ul. Zaułek), który w czasie jarmarku jest oficjalnym "Zaułkiem pocałunków".

Kto będzie chciał mieć udokumentowany pobyt nad Motławą, może otrzymać pamiątkowy certyfikat z jarmarku. Należy się po niego zgłosić w którymś z punktów informacyjnych (m.in. na ul. Długiej). Dokument jest nadawany imiennie, z okolicznościowym stemplem. Na ul. Węglarskiej z kolei można zdobyć Jarmarkową Kartkę Pocztową. Tutaj znajduje się stoisko Poczty Polskiej, a kartki sprzedawane są z logo tegorocznego jarmarku.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki