18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego: Czym grożą oparzenia? Mówi ekspert z CLO [WIDEO, ZDJĘCIA, MAPA]

Karol Gruszka, WS
Barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego Anatol Chomicz
Barszcz Sosnowskiego to roślina silnie toksyczna, powodująca długo utrzymujące się blizny. JAK ROZPOZNAĆ BARSZCZ SOSNOWSKIEGO? JAK LECZYĆ OPARZENIA BARSZCZEM SOSNOWSKIEGO? ZOBACZ KONIECZNIE

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną pochodzącą z Kaukazu, stamtąd roślina, zwana też barszczem ukraińskim, została rozprzestrzeniona do krajów Europy środkowej oraz wschodniej. Od lat 50-tych do lat 70-tych roślina była uprawiana jako roślina pastewna.

Barszcz Sosnowskiego - Wygląd Barszcz Sosnowskiego

**CZYTAJ KONIECZNIE:

Siemianowice Śląskie: W CLO kobieta zmarła po poparzeniu barszczem Sosnowskiego**

GDZIE ROŚNIE BARSZCZ SOSNOWSKIEGO? ZOBACZ MAPĘ:

CZYTAJ TAKŻE:
Co zrobić, gdy poparzy nas Barszcz Sosnowskiego? WIDEO

Zemsta Stalina: Barszcz Sosnowskiego jest podstępnym mordercą [WIDEO]

Znasz inne miejsca w woj. śląskim, w których rośnie barszcz Sosnowskiego? Zgłoś nam. Wyślij wiadomość na adres [email protected]. Możesz również przysłać zdjęcia.

Barszcz Sosnowskiego niezwykle groźny! Mówi Piotr Sopolski, specjalista chirurgii ogólnej w CLO

Barszcz Sosnowskiego posiada długą, bruzdowatą łodygę o wysokości od 1 do nawet 4 metrów. Łodyga jest wewnątrz pusta. Roślina jest u góry zielona, ku dołowi pokryta purpurowymi plamkami. Barszcz Sosnowskiego posiada duże liście o średnicy do 150 cm. Kaukaskie barszcze uważane są za jedne z największych roślin zielnych świata.

Barszcz Sosnowskiego - Poparzenia Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie ekspansywną, rozprzestrzenia się bardzo szybko. W dodatku roślina ta jest silnie toksyczna m.in. dlatego zaprzestano jej uprawy. W soku Barszczu Sosnowskiego znajdują się niebezpieczne dla skóry związki, które mogą powodować oparzenia I, II a nawet III stopnia. Blizny po oparzeniach potrafią utrzymywać się latami.

O poparzenie przez Barszcz Sosnowskiego wcale nie trudno. Wystarczy chwila nieuwagi i spotkanie z tą rośliną może się dla nas skończy bardzo nieprzyjemnie. Do poparzenia przez Barszcz Sosnowskiego może dojść nawet pomimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się z rośliny w postaci lotnej. Takie związki, które osiądą na skórze są bardzo niebezpieczne.

Do powstania poparzeń wystarczy kilka minut. Sok na skórze wystawione na światło bardzo szybko zacznie powodować oparzenia. Oprócz poparzeń skórnych, Barszcz Sosnowskiego może powodować obrażenia dróg oddechowych, wymioty, bóle głowy, nudności. W szczególnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia wzroku.
Barszcz Sosnowskiego
Objawów poparzeń nie widać od razu. Pojawiają się dopiero od 8 do 12 godzin po nasłonecznieniu soku na skórze. Jeżeli mieliśmy kontakt z tą rośliną powinniśmy jak najszybciej umyć skórę pianą mydlaną i dokładnie opłukać zimną wodą. Później miejsce kontaktu skóry z sokiem musimy chronić przed światłem słonecznym przez minimum dwa dni.

Poparzenia przez Barszcz Sosnowskiego mogą utrzymywać się nawet wiele lat. Znane są przypadki, kiedy blizna po kontakcie z tą rośliną utrzymywała się nawet do 8 lat. Niestety, czasem usunięcie blizny wymaga zabiegu chirurgicznego.

Barszcz Sosnowskiego - Usuwanie Barszczu Sosnowskiego

Co zrobić, gdy poparzy nas Barszcz Sosnowskiego?

Wideo: TVP/X-news

Aktualnie na terenie Polski istnieje zakaz hodowli, rozmnażania i sprzedaży tej rośliny. W Polsce obowiązek zwalczania ognisk tej rośliny mają organy samorządowe. Powinny one prowadzić monitoring gatunku i systematycznie go usuwać. Niestety, roślina ta jest silnie odporna i dość trudno ją zwalczyć.

Istnieje kilka metod zwalczania Barszczu Sosnowskiego. Jedną z nich jest metoda chemiczna, czyli stosowanie herbicydów. Obecnia ta metoda nalezy do najpopularniejszych w walce z tą rośliną. Niestety nie jest ona w stu procentach skuteczna. Aby kompletnie zniszczyć Barszcz Sosnowskiego trzeba zniszcyć szyjkę korzeniową i sam korzeń rośliny. Stosowane metody chemiczne do końca nie są więc skuteczne.

Oprócz metod chemicznych stosuje się szereg innych rozwiązań, których celem jest zniszczenie tej silnie ekspansywnej rośliny. Metody mechaniczne, agrotechniczne lub nawet metody polegające na wypasaniu zwierząt hodowlanych nie spisuja się w walce z barszczem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!