Powstaje Droga św. Jakuba

  Powstaje Droga św. Jakuba

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Od ziemi lęborskiej zaczęło się budowanie Drogi św. Jakuba na Pomorzu. Będzie ona prowadzić szlakiem dotychczasowych pielgrzymek - od Smołdzina przez Łebę, Nowęcin, Szczenurze, Łebieniec, Charbrowo, Biało-gardę, Gęś, Krępę Kaszubską, Garczegorze, Nową Wieś Lęborską, Lębork, Linię i Mirachowo, aż do Sianowa.
  W 2006 r. samorządy powiatu lęborskiego podjęły wspólnie z parafiami św. Jakuba w Łebie i Lęborku inicjatywę wytyczenia Drogi św. Jakuba na swoim terenie.
  Lęborski odcinek Drogi św. Jakuba jest pierwszym fragmentem powstającej Północnej Drogi Jakubowej z Gdańska do granicy polsko-niemieckiej, gdzie dołączy do istniejącego szlaku pątniczego.

  - Podczas spotkania w klasztorze ojców kapucynów zaproponowano nam, aby spróbować pozyskać środki zewnętrzne na realizację projektu z programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk - poinformował Dariusz Las z Urzędu Gminy w Kartuzach.
  - Liderem projektu ma być miasto Lębork, które ma umowy o współpracy z partnerami w Niemczech i na Litwie. Samorządy na planowanej trasie odpowiadać będą za aktualizację lokalnych informacji o okolicznych atrakcjach, miejscach noclegowych, miejscach kultu.

  W ramach projektu szlak zostanie oznakowany, wydane zostaną foldery, mapy i przewodniki, powstanie strona internetowa.
  Europa od pierwszych wieków chrześcijaństwa pielgrzymowała do miejsc objawień, związanych z osobami świętych. Najważniejsze były Ziemia Święta i Rzym. Kolejnym co do ważności sanktuarium chrześcijańskiej Europy było Santiago de Compostella w Hiszpanii, gdzie przeniesiono szczątki św. Jakuba Starszego.

  Jakub był pierwszym biskupem Jerozolimy i zginął śmiercią męczeńską. Święty Jakub jest pierwszym patronem Hiszpanii. W Europie ruch pielgrzymkowy odrodził się w drugiej połowie XX w. Już podczas swoich pielgrzymek do Hiszpanii Jan Paweł II podkreślał, jak ważne są dla Europy wspólne chrześcijańskie korzenie.
  W 1987 r. Rada Europy uznała główne szlaki pątnicze św. Jakuba za Pierwszy Europejski Szlak Kulturowy. W 1993 r. UNESCO uznało szlaki św. Jakuba w Hiszpanii za Światowe Dziedzictwo Kultury.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo