28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Biją się o dusze z Zagonów

  Biją się o dusze z Zagonów

  Marcin Pacyno

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dwie gminy prowadzą zażarty bój o 107 mieszkańców ze wsi Zagony. Władze Tuchomia chcą przyłączyć wieś do siebie, bo takie deklaracje jeszcze niedawno płynęły ze strony części mieszkańców Zagonów.
  Za nic w świecie zgodzić się na to nie chce wójt sąsiednich Kołczygłów, bo oznaczałoby to utratę nie tylko obszaru, ale i części podatku. Sprawę rozstrzygnie ostatecznie... Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  W konsultacjach społecznych na terenie gminy Tuchomie 78 procent mieszkańców opowiedziało się za przyłączeniem Zagonów.

  - Ankietę z pytaniem "Czy jesteś za przyłączeniem Zagonów do gminy Tuchomie?" roznosili przede wszystkim sołtysi, więc każdy z niemal 3 tysięcy uprawnionych mógł zabrać głos - podkreśla Jerzy Lewi Kiedrowski, wójt gminy Tuchomie. - W konsultacjach wzięło udział aż 1613 naszych mieszkańców, czyli ponad 54 procent, a więc wyniki są odzwierciedleniem tego, czego chce społeczeństwo - argumentuje.

  Jedynie 11 procent mieszkańców, czyli 172, sprzeciwiło się powiększeniu granic gminy, a 10 procent, czyli 161 tuchomian, nie miało zdania na ten temat. Takie wyniki upoważniły Radę Gminy do zagłosowania za przyłączeniem Zagonów.

  - Teraz wystąpimy do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zmianę granic gminy poprzez włączenie Zagonów - zapowiada wójt Lewi Kiedrowski.

  Postępowanie Tuchomia jest zdecydowanie nie po myśli sąsiednich Kołczygłów, których mieszkańcy byli przeciwni secesji. W referendum wzięło udział jedynie 155 osób z 3204 uprawnionych. Oznacza to, że frekwencja wyniosła zaledwie 4,84 procent.

  Za odłączeniem Zagonów głosowało 26 osób, przeciwników było 126, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.

  - Głosowanie miało taki wynik, bo wójt Kołczygłów celowo słabo rozpropagował to referendum, wiec mało kto wiedział o możliwości zagłosowania za odejściem do naszej gminy - oskarża jeden z prominentów z Tuchomia, który prosi o niepodawanie nazwiska.

  Władze Kołczygłów i sołtys Zagonów, który również nie zgadza się na przejście do Tuchomia, twardo odpierają takie zarzuty.

  - Terminy spotkań i konsultacji były znane wszystkim, więc każdy mógł w nich uczestniczyć. Poza tym były autobusy i busy, którymi mieszkańcy mogli dojechać na te spotkania. Niestety, chętnych było niewielu - mówi Wincenty Hinc, sołtys Zagonów. - Sądzę, że po prostu większość nie chciała zmian, więc nie głosowała. Na najbliższej sesji radni gminy Kołczygłowy będą głosować nad uchwałą dotyczącą konsul-tacji. Najprawdopodobniej podejmą decyzję o nieodłączaniu Zagonów wbrew opinii zwolenników secesji, którzy mówią, że źle im się żyje w gminie Kołczygłowy. Ostateczna decyzja i tak leży w rękach ministra.

  Nagłośniliśmy


  Wacław Kozłowski, wójt gminy Kołczygłowy:
  - Zarzuty dotyczące małej frekwencji są bezzasadne, bo informacje były wszędzie. Także burza medialna wokół tej sprawy z pewnością spowodowała rozpropagowanie informacji o referendum. Ponadto mieszkańców dowoziliśmy zorganizowanym transportem.
  Moim zdaniem odłączenie Zagonów to inicjatywa tylko trzech mieszkańców tej wsi. Jeden z inicjatorów tego zamieszania nie jest nawet zameldowany na terenie naszej gminy. On tylko mieszka w Zagonach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo