Nie ma takiej rury której sąsiad nie mógłby zatkać?

  Nie ma takiej rury której sąsiad nie mógłby zatkać?

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Takiego wyroku jeszcze w Polsce nie było! Sąd Rejonowy w Gdyni na wniosek sąsiadów zakazał Ewie Nowackiej gry na klarnecie w mieszkaniu jej rodziców. Jak do tego doszło, pisze Dorota Abramowicz
  Orzeczenie zapadło, mimo iż państwo Nowaccy wcześniej wyciszyli pokój ćwiczeń, a klarnecistka - studentka gdańskiej Akademii Medycznej i równocześnie germanistyki na Uniwersytecie Gdańskim - od dwóch lat mieszka w akademiku.
  - Nie słyszałem nigdy o podobnym przypadku - mówi Rafał Terlecki, sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku. - To niebezpieczny precedens - twierdzi prof. Marcin Tomczak, prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku. I dodaje po krótkim namyśle: - Ale czy tu naprawdę chodzi o klarnet?

  Jeden na tysiąc


  Powodem sąsiedzkiego konfliktu stał się instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem oraz skalą od es do d4. Najniższe dźwięki mają ciemną barwę i dramatyczny charakter, najwyższe są bardzo ostre. Dźwięki klarnetu dobywały się z mieszkania na trzecim piętrze bloku na ul. Wiklinowej w Pustkach Cisowskich. Grała Ewa, młodsza córka państwa Nowackich.

  - Miała osiem lat, gdy zażyczyła sobie, by na pierwszą komunię kupić jej gitarę hiszpańską - wspomina matka, Lidia Nowacka. - Stosunkowo późno przystąpiła do egzaminów w szkole muzycznej. W komisji siedziała pani, która uznała, że Ewa może być dobrą klarnecistką. Powiedziała, że taki talent zdarza się u jednego na tysiąc uczniów!

  Osobą, która wychwyciła Ewę w grupie egzaminacyjnej, była jej późniejsza nauczycielka, Katarzyna Rywalska. - Pierwsza moja myśl: dzięki ci, Panie Boże, że dałeś taki talent! - wspomina Katarzyna Rywalska. - U Ewy doszła do tego silna motywacja, pracowitość, umiejętność radzenia sobie ze stresem podczas występów. Szła jak burza. W jeden rok zaliczyła dwa lata, szkołę muzyczną ukończyła ze średnią 6,0.
  1 3 4 5 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo