Węzły życia i śmierci

  Węzły życia i śmierci

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Na scenie pada trup. Jak w realnym życiu każdej z aktorek. O spektaklu wystawianym przez zabójczynie z więzienia w Lublińcu i jego terapeutycznej roli - pisze Ryszarda Wojciechowska
  Kiedy skończyły grać, widownia wstała. I na stojąco im klaskała. Jakby miała przed sobą aktorskie gwiazdy. Po spektaklu, na pierwsze ciepłe słowa, jedna z grających kobiet zwyczajnie się rozpłakała. Reszta jej koleżanek siedziała niemo, ze stężałymi od napięcia twarzami.
  "Węzły życia" to sztuka nietypowa. Nie ma w niej literackiej finezji ani drugiego dna. Słowa są proste. Gra bardzo amatorska. A jednak spektakl poraża.

  Chwyta za gardło, pokazując w mało wyrafinowany sposób, jak ofiara może się zmienić w kata. Autorką "Węzłów życia" jest więźniarka. Również więźniarki są w tej sztuce aktorkami. Wszystkie odsiadują w Zakładzie Karnym w Lublińcu wyroki za zabójstwo męża albo innej bliskiej osoby. Niedawno były w Gdańsku, prezentując "Węzły" na Uniwersytecie Gdańskim.

  Przypadek Barbary


  Z niewielkiej sceny schodzi krótko ostrzyżona kobieta. Piekielnie zmęczona. Przygaszona. Jak "wyżęta". Zgadza się na rozmowę. Ale zastrzega, że najpierw musi zapalić. I "odparować".
  To Barbara - autorka "Węzłów życia" i aktorka w tym swoim spektaklu, a także więźniarka. Odsiadująca wyrok za zabicie adopcyjnej matki.

  Sztukę pisała przez miesiąc. - Słowa płynęły same. Jak w życiu. Bo życie to nie jest jedna wielka metafora, tylko zwykły kopniak w tyłek - twierdzi.
  O literaturze wie to i owo. Przed więzieniem pisała wiersze. Studiowała polonistykę, a także marketing i zarządzanie.

  O adopcyjnej matce nie mówi inaczej jak "mama". Mama ją adoptowała, kiedy miała trzy lata. Dla Barbary długo była wyrocznią i opoką. Nawet kiedy karciła czy biła. Nawet wtedy kiedy zamykała w piwnicy. Barbara nie pamięta, o czym myślała, kiedy musiała klęczeć na kukurydzy. I trzymać garnek z wodą nad głową, za karę. Jak się tylko trochę wody wylało, mama dolewała. W końcu ręce mdlały i puszczały garnek.
  1 3 4 5 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo