Ostatnia droga legendy Grudnia '70

  Ostatnia droga legendy Grudnia '70

  Piotr Ciesielski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rodzina, przyjaciele i koledzy z Solidarności pożegnali w sobotę, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim, Kazimierza Szołocha, jednego z legendarnych przywódców strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w Grudniu 1970 roku.
  Kazimierz Szołoch zmarł we wtorek wieczorem, po długiej i ciężkiej chorobie - od blisko 40 lat cierpiał na zaawansowaną pylicę i miażdżycę. Za trzy tygodnie świętowałby 77 urodziny.

  Pracował w Stoczni Remontowej, Mostostalu i Zakładach Okrętowych Urządzeń Chłodniczych Klimor, które oddelegowały go do Stoczni Gdańskiej. Podczas wydarzeń Grudnia '70 został członkiem komitetu strajkowego stoczni.

  Był wielokrotnie zatrzymywany i szykanowany przez SB. We wrześniu 1971 roku pojechał do Warszawy, gdzie w siedzibie KC PZPR złożył protest przeciwko prześladowaniom, kierowany do Edwarda Gierka.

  Potem aktywnie włączył się w działalność "S".

  Pod koniec lat 80. związał się z działaczami antykomunistycznymi w Trójmieście - Bogdanem Borusewiczem, Andrzejem Gwiazdą i Krzysztofem Wyszkowskim. W ostatnich latach związany był ze środowiskiem małżeństwa Gwiazdów i podobnie jak oni krytykował Lecha Wałęsę.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo