27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Kto w ACK zarabiał na badaniu leków

  Kto w ACK zarabiał na badaniu leków

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Najwyższa Izba Kontroli sprawdza, czy naukowcy z Akademii Medycznej w Gdańsku nie łamali przepisów prawa, testując nowe leki i czy nie zarabiali na tym nielegalnie.
  Na zlecenie katowickiej delegatury kontrolerzy NIK analizują wszystkie umowy na badania kliniczne prowadzone w Akademickim Centrum Klinicznym w latach 2006-2008.

  - Czynności prowadzić będziemy mniej więcej do końca czerwca - tłumaczy Paweł Biedziak, rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli. - Jej ostateczne wyniki znane będą dopiero w drugiej połowie roku.
  Pod lupę kontrolerów poszły nie tylko procedury zawierania umów między lekarzami a firmami, ale również dodatkowe korzyści, którymi Smogły one zabiegać o przychylne opinie ekspertów.

  NIK tropi nie tyle przypadki sponsorowanych wyjazdów na naukowe kongresy, co turystycznych eskapad połączonych z wypoczynkiem np. w Bangkoku. Izbę interesuje też, czy pacjenci biorący udział w lekowych testach obciążali w związku z tym budżet szpitala, korzystając np. z badań laboratoryjnych, finansowanych w ramach kontraktu przez NFZ.

  Według Jacka Domejki, dyrektora ACK - umowy na badania kliniczne są w szpitalu rejestrowane. Były szef ACK, Michał Mędraś, powołał kilka lat temu specjalną komórkę, która się tym zajmuje. Rocznie lekarze zgłaszają kilkadziesiąt badań, szpital zarabia na nich 2,5-3 mln zł.

  Rektor AMG prof. Janusz Moryś przyznaje jednak , że kontrolerzy NIK wykryli do tej pory 70 badań, o których szpital nie wiedział. Zyskały one co prawda akceptację uczelnianej Komisji Bioetycznej, ale część z nich do tej pory się nie rozpoczęła, a część prowadzona jest, ale nie w ACK, a w innych szpitalach. Trwa wyjaśnianie tego wątku.

  Podobne kontrole jak w ACK zarządzono w dwunastu innych szpitalach w całej Polsce po tym, jak w Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wykryto rażące nieprawidłowości na okulistyce. Za wygrane przetargi firmy farmaceutyczne rewanżowały się tam właśnie sponsorowaniem badań klinicznych.

  Korzyści z ich prowadzenia czerpała wąska grupa lekarzy, a tak naprawdę trzy osoby z zespołu. Ponad milion złotych otrzymała kierująca wówczas kliniką okulistyczną prof. Ariadna G. , po pół miliona złotych dwóch jej najbliższych współpracowników. Kontrolerzy ustalili też, że firmy farmaceutyczne sponsorowały wyjazdy, m. in. mężowi pani profesor. Pod koniec ub. miesiąca opinię publiczną wzburzyła informacja o warszawskim neurologu z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego, który zarobił na testowaniu nowych leków prawie 4,5 mln zł.

  Zanim NIK podjęła decyzję, które z 43 szpitali klinicznych skontrolować, jej pracownicy przestudiowali dokumenty złożone w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych. Wybrali placówki, które prowadzą takich badań najwięcej. Wśród nich znalazło się ACK.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo