Na dwóch kółkach z Gdyni przez klif do Sopotu

  Na dwóch kółkach z Gdyni przez klif do Sopotu

  Szymon Szadurski, Paweł Rydzyńśki

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na taką wiadomość z utęsknieniem czekała rzesza amatorów jazdy rowerem po Trójmieście. Władze Gdyni opracowały projekt bezpośredniego połączenia ścieżką rowerową centrum miasta z Sopotem.
  Pomysł zrealizowany ma zostać najpóźniej do 2013 r. A plan jest wyjątkowo ambitny. Skoro, ze względu na liczne bariery architektoniczne i horrendalne koszty, niezwykle trudno jest poprowadzić trasę dla cyklistów wzdłuż alei Zwycięstwa, zdecydowano o zbudowaniu urokliwej, leśnej ścieżki po klifowych wzgórzach, tuż nad morzem. Wieść ma od Bulwaru Nadmorskiego aż do rogatek Sopotu. Turyści z wielu jej miejsc będą mieli piękny widok na Zatokę Gdańską i plażę. Po drodze z Gdyni do Sopotu obejrzą też zabytkowe działa górujące nad Kępą Redłowską.

  - Z kilku wariantów przebiegu trasy rowerowej wybraliśmy już ten, który jest naszym zdaniem optymalny - mówi Jacek Oskarbski, naczelnik Wydziału Inżynierii Ruchu Urzędu Miasta Gdyni. - Mamy za sobą uzgodnienia z Urzędem Morskim i wojewódzkim konserwatorem ochrony zabytków. Ścieżkę na klifie wybudujemy, sięgając po dotację Unii Europejskiej z programu rozwoju komunikacji rowerowej w Trójmieście. Możliwość dofinansowania przedsięwzięcia, w tym zakresie unijnego programowania, kończy się w 2013 r., dlatego do tego czasu inwestycja musi być gotowa. Ale postaramy się oddać ją rowerzystom wcześniej.

  Jacek Oskarbski podkreśla jednak, że znaczne przyspieszenie harmonogramu budowy żwirowej trasy na klifie może okazać się trudne, bo to skomplikowana inwestycja. - Ścieżka wytyczona musi zostać w trudnym, pagórkowatym terenie - mówi Oskarbski. - Projekt zakłada m.in. budowę kładki na wysokości Redłowa, bo wzgórza morenowe przecina tam głęboki jar, którym spływają do morza wody opadowe. Ale damy sobie radę. I tak realizujemy najbardziej optymalny z możliwych wariantów. Dla przykładu, próbowaliśmy fragmenty ścieżki rowerowej wybudować na plaży, nie ma jednak szans, aby zgodził się na to Urząd Morski.

  Samorządowcy z Gdyni równolegle z rekreacyjną ścieżką na klifie rozbudowywać będą także trasę dla rowerzystów wzdłuż al. Zwycięstwa w stronę Sopotu. Ale ze względu na zwężenia skrzyżowań alei z wieloma ulicami wybudowanie tam trasy tylko dla rowerzystów jest niezwykle trudne.

  - Staramy się poszerzać skrzyżowania. W ramach umowy drogowej na styku al. Zwycięstwa z ul. Przebendowskich, Orłowską i Spółdzielczą robi to właśnie inwestor, rozbudowujący Centrum Handlowe Klif - mówi Jacek Oskarbski. - Koszty podobnych prac są jednak bardzo duże. Prawdopodobnie więc część trasy wzdłuż alei będzie jednocześnie ścieżką rowerową i chodnikiem, a rowerzyści będą musieli zwolnić i uważać na pieszych.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo