Świetlny znak zapytania

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wnętrze kościoła św. Jana w Gdańsku od wielu lat jest placówką kultury, Centrum Świętego Jana. Gotyckie wnętrza dają wielkie możliwości niezwykłej prezentacji sztuki - innego wymiaru nabiera w nich muzyka, plastyka i teatr.
  Czasem zmienia w Galerię Świętojańską, goszcząc wydarzenia z pogranicza sztuk wizualnych i muzyki. Tak będzie właśnie teraz, na piątkowym wernisażu pracy austriackiego artysty Roberta Stadlera, który równocześnie będzie koncertem Jacaszka, gdańskiego kompozytora i muzyka elektronicznego, który przedstawi muzykę ze swojej najnowszej płyty "Pentral".

  Pentral oznacza w języku łacińskim "wnętrze, duch, świątynię" i trudno o lepszy tytuł dla cyklu utworów nagrywanych we wnętrzach zabytkowych świątyń Gdańska - w św. Janie, św. Mikołaju, bazylice Mariackiej i bazylice katedralnej w Oliwie. Instalację Stadlera stanowi wielki znak zapytania skomponowany z siedmiu świecących kul zawieszonych w nawie głównej kościoła.
  Austriak nie wykorzystuje przestrzeni kościelnej do wzmocnienia swojego znaku, wprowadza go jako ciało obce, element jątrzący. Czy zadajemy niewłaściwe pytania? A może właściwe, tylko nie w tym miejscu? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

  Jacaszek prezentując swoją nową muzykę w św. Janie, wróci w mury, w których część z "jego" dźwięków powstawała. Zostały złapane, nagrane, a potem przetworzone. Muzyka podczas wernisażu będzie się odbijać w sposób naturalny od zakamarków murów, a dodatkowo będzie płynąć z głośników ustawionych wokół słuchaczy. Efekt będzie niepowtarzalny i jednorazowy.

  Z kompozytorem grającym na instrumentach elektronicznych wystąpią śpiewaczki Maja Siemińska i Lena Majewska.

  Gdańsk, 13.03, kościół św, Jana, ul. Świętojańska 50. Godz. 20. Wstęp na zaproszenia, bez zaproszenia - 10 zł

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo