27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Słowo biskupa, słowo esbeka

  Słowo biskupa, słowo esbeka

  Barbara Szczepuła

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Biskupi oznajmili, że sprawa lustracji w Kościele została zamknięta. Nie ma żadnych dowodów na dobrowolną i świadomą współpracę członków Episkopatu ze Służbą Bezpieczeństwa - taka jest konkluzja z pracy kościelnej komisji historycznej.
  Potwierdził to Watykan, co oznacza - Roma locuta, causa finita. To, że biskupi nie splamili się współpracą z komunistyczną policją polityczną, cieszy, ale nie kończy sprawy. Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju, więc historycy będą nadal badać uwikłanie Polaków, w tym także księży, a nawet biskupów, we współpracę z SB.

  Tymczasem - zapowiada Episkopat - hierarchowie nie będą się już odnosić do tego, co w archiwach wykryją historycy. A co będzie, gdy ktoś znajdzie dowody - dziś nieznane - z których będzie jasno wynikać, że duchowna osoba jednak współpracowała ze służbami specjalnymi PRL? Co będzie, gdy odkryje - czego Kościołowi nie życzę - przypadek podobny do tego, gdy tajny współpracownik SB o mały włos nie został metropolitą warszawskim?

  Z drugiej jednak strony, muszę wyznać, że gdy słuchałam arcybiskupa Michalika (też notabene podejrzewanego o kontakty z SB), który zaraz po ponownym wyborze na funkcję przewodniczącego Episkopatu Polski pytał, dlaczego słowo esbeka jest dla lustratorów ważniejsze niż słowo biskupa, to przyznam, że zdecydowanie stanęłam po stronie biskupa.

  Nie dlatego że jestem oszalałą klerykałką, ale dlatego że nie wierzę esbekom. Jeśli czytam, że pewien ksiądz - dziś biskup - rozmawiał z esbekiem, który udawał cywilnego pracownika ambasady, i przy kawie opowiedział mu coś o konfliktach w Episkopacie, a esbek spreparował potem z tego służbową notatkę i nadał księdzu pseudonim, to nie wciągałabym biskupa na czarną listę. Może najwyżej uznałabym, że był nieroztropny.

  Wiara niektórych historyków w prawdę zawartą w esbeckich papierach jest zdumiewająca. Nie znajdują żadnych okoliczności łagodzących, żadnego usprawiedliwienia, choć wszyscy wiemy, że czasy były straszne, a nie wszyscy byli bohaterami.

  Jeszcze parę lat temu byłam przekonana, że lustracja jest niezbędna do oczyszczenia życia publicznego.

  Dziś sądzę, że niczego nie oczyści, a przeciwnie: zbruka wielu niewinnych ludzi. Prawda esbeków nie jest prawdą objawioną, a niekiedy nawet bywa - używając określenia księdza profesora Tischnera - "gówno prawdą".

  Oczywiście to wszystko, o czym piszę, dotyczy nie tylko biskupów i księży, ale wszystkich obywateli. Więc najlepiej otwórzmy wreszcie archiwa.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Barbara Szczepuła

  WZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  I am sorry I don't speak polish.
  I am sorry I don't understand, whether this cgi-mail will reach Barbara Szczepuła.
  I am happy if it does.
  Start: I learnt about your (Barbara Szczepuła's) book...rozwiń całość

  I am sorry I don't speak polish.
  I am sorry I don't understand, whether this cgi-mail will reach Barbara Szczepuła.
  I am happy if it does.
  Start: I learnt about your (Barbara Szczepuła's) book about the "German Wehrmacht Grandfathers" which was not translated to german yet. - Sharing these burdens coming from these outdated days far from yesterday could be something that could help us all. This book (if it is done with scrutiny, I don't know yes or no, if it focuses on today and the barriers that still exist today) should be translated to german. Is this a project? How can it be supported? wzhamburg@yahoo.de
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lustracja biskupia

  wl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  dwa watki, pierwszy watek zmieniona ustawa lustracyjna i casus Gilowskiej. Dzis w/g tej ustawy esbek nie przyzna sie do spreparowania teczki bo dostanie 3 lata, wiec mlodzi chlopcy majacy kwity w...rozwiń całość

  dwa watki, pierwszy watek zmieniona ustawa lustracyjna i casus Gilowskiej. Dzis w/g tej ustawy esbek nie przyzna sie do spreparowania teczki bo dostanie 3 lata, wiec mlodzi chlopcy majacy kwity w lapach za jedyna prawde objawiona uznaja spreparowane lub niepelne kwity. Jako dosc uwazny czytelnik prasy wiem, ze wiekszosc akt i teczek spalono, zachowaly sie jedynie rejestry. Dzis na podstawie tych rejestrow wielu ludzi bez mozliwosci dostepu do dokumentow zrodlowych jest calkowicie pozbawionych obrony. Wracajac do Tischnera to powiedzial, ze jest "cala prawda, pol prawda i g. prawda" a ze zle zawsze wypiera dobre wiec zostaje to ostatnie. Jedynym rozwiazaniem uniemozliwienia politycznego cywilnego mordowania przeciwnikow politycznych jest ujawnienie wszystkich teczek, podaje razem z danymi wrazliwymi, jest to o tyle wazne, ze ktosc kto startuje do polityki a ukrywa np swoje preferencje
  jest szczegolnie podatny na wszelkiego rodzaju manipulacje, a ja tak nie chce, i nie wstydze sie ze jako mlody czlowiek cos tam robilem z kobitkami, bo nie udzielam sie politycznie a jak bym sie chcial udzielac to bym sie zastanowil czy nie podac biografii i imion wszystkich kochanek.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo