Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź sam, ile NFZ wydał na twoje leczenie. W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
W ZIP możemy sprawdzić, ile za refundowany lek zapłacimy w aptece
W ZIP możemy sprawdzić, ile za refundowany lek zapłacimy w aptece Archiwum DB
Na co tak naprawę idzie moja zdrowotna składka, która co miesiąc przekazywana jest na konto NFZ? Przez lata odpowiedzi na to pytanie nie sposób było uzyskać, choć informowanie pacjentów o udzielonych im świadczeniach i kosztach było i jest ustawowym obowiązkiem NFZ. Teraz ich zdobycie ma być bez porównania łatwiejsze. Na Pomorzu, podobnie jak w całej Polsce, pacjenci mogą już korzystać z tzw. Zintegrowanego Informatora Pacjenta, w skrócie ZIP.

- Od 1 lipca funkcjonuje ZIP, czyli ogólnopolski serwis, który daje każdemu pacjentowi dostęp do informacji o udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych i ich kosztach sfinansowanych przez NFZ od 2008 roku - mówi Katarzyna Beńska z Wydziału Spraw Świadczeniobiorców Pomorskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ.

Każdy pacjent może je teraz uzyskać, nie wychodząc z domu, pod warunkiem, że ma dostęp do internetu i pofatyguje się wcześniej do oddziału NFZ pod specjalny numer i hasło, które pozwolą mu zalogować się w systemie.

Logowanie do ZIP krok po kroku

  • Najpierw pacjent musi wejść na stronę zip.nfz.gov.pl/ap-portal/ (uruchomionego niedawno portalu pacjentów). Za jej pośrednictwem zarejestrujemy się w systemie, wypełniając zamieszczony tam formularz. Nie jest to trudne, ponieważ system wszystko nam "podpowiada". Trzeba będzie tu wpisać numer dowodu osobistego lub paszportu. Po dokonaniu tej czynności na ekranie monitora wyświetli się potwierdzenie, które oznacza, że nasz formularz został przesłany do oddziału NFZ.
  • Kolejny krok wymaga już więcej wysiłku - trzeba udać się osobiście (zabierając ze sobą dowód lub paszport) do wybranego przez siebie punktu obsługi ubezpieczonych NFZ. W Gdańsku znajduje się on przy ul. Podwale Staromiejskie 69. Podobne punkty funkcjonują w Gdyni, Chojnicach, Malborku oraz Słupsku. Ich adresy wraz z godzinami pracy i numerami telefonów wyświetlą się nam na stronie ZIP automatycznie. Tam, na podstawie dokumentu tożsamości, pracownik NFZ wyda tzw. dane dostępowe do ZIP. Po 24 godzinach od momentu ich wygenerowania będziemy już mogli sprawdzić, ile NFZ wydał na nasze leczenie.
  • Gdy już mamy w ręku kopertę z naszym numerem i hasłem, możemy zalogować się do systemu. Wpisujemy login (jest stały) oraz hasło, które następnie musimy zmienić, również według instrukcji.

Co możemy sprawdzić w ZIP?

Po zalogowaniu w systemie wyświetlą się nam 4 zakładki, ponieważ ZIP nie tylko ujawnia wydatki na leczenie, ale również zawiera bardzo wiele informacji przydatnych pacjentowi.

  • W zakładce Twój Portal znajdują się informacje o ZIP, ogłoszenia i komunikaty, informacje o świadczeniach (poradnie specjalistyczne, uzdrowiska, leczenie szpitalne). Pacjent może tam sprawdzić m.in.:
    - co mu przysługuje u lekarza rodzinnego,
    - na jakie badania może on nas skierować,
    - do jakiego lekarza jesteśmy zapisani itd.
    - Da się też zajrzeć do listy leków refundowanych i sprawdzić, ile będziemy musieli zapłacić za nie w aptece, a ile dopłaci do nich fundusz.
    - Będziemy mogli też śledzić, na jakim etapie realizacji jest złożony w NFZ wniosek do sanatorium, kiedy i gdzie korzystaliśmy z leczenia uzdrowiskowego.
  • W zakładce Prawo do Świadczeń możemy np. przed planowaną wizytą u specjalisty zweryfikować naszą obecność w systemie e-WUŚ.
  • W Rejestrze Usług Medycznych wyświetlą się nam:
    - wszystkie porady lekarskie, badania, pobyty w szpitalu, wizyty u stomatologa, a nawet zrealizowane w aptece recepty (ale tylko na leki refundowane) wraz z tym, ile NFZ za to zapłacił. Jeżeli pacjent zauważy, że pojawi się w nim informacja o świadczeniu, z którego nie korzystał, powinien zgłosić to do NFZ. Takie pomyłki mogą się bowiem zdarzyć, przynajmniej w początkowym okresie funkcjonowania ZIP.

Aktualnie z tego systemu korzystać mogą osoby ubezpieczone, nieubezpieczone uprawnione do świadczeń, nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń w przeszłości oraz osoby ubezpieczające się dobrowolnie. Wszystkie muszą mieć jednak ukończone 18 lat. Trwają prace nad udostępnieniem kont dzieci.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sprawdź sam, ile NFZ wydał na twoje leczenie. W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki