Menu Region

Sprawdź sam, ile NFZ wydał na twoje leczenie. W...

Sprawdź sam, ile NFZ wydał na twoje leczenie. W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

10Komentarzy Prześlij Drukuj
Sprawdź sam, ile NFZ wydał na twoje leczenie. W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta Sprawdź sam, ile NFZ wydał na twoje leczenie. W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta

W ZIP możemy sprawdzić, ile za refundowany lek zapłacimy w aptece (© Archiwum DB)

Na co tak naprawę idzie moja zdrowotna składka, która co miesiąc przekazywana jest na konto NFZ? Przez lata odpowiedzi na to pytanie nie sposób było uzyskać, choć informowanie pacjentów o udzielonych im świadczeniach i kosztach było i jest ustawowym obowiązkiem NFZ. Teraz ich zdobycie ma być bez porównania łatwiejsze. Na Pomorzu, podobnie jak w całej Polsce, pacjenci mogą już korzystać z tzw. Zintegrowanego Informatora Pacjenta, w skrócie ZIP.
- Od 1 lipca funkcjonuje ZIP, czyli ogólnopolski serwis, który daje każdemu pacjentowi dostęp do informacji o udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych i ich kosztach sfinansowanych przez NFZ od 2008 roku - mówi Katarzyna Beńska z Wydziału Spraw Świadczeniobiorców Pomorskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ.

Każdy pacjent może je teraz uzyskać, nie wychodząc z domu, pod warunkiem, że ma dostęp do internetu i pofatyguje się wcześniej do oddziału NFZ pod specjalny numer i hasło, które pozwolą mu zalogować się w systemie.

Logowanie do ZIP krok po kroku

 • Najpierw pacjent musi wejść na stronę zip.nfz.gov.pl/ap-portal/ (uruchomionego niedawno portalu pacjentów). Za jej pośrednictwem zarejestrujemy się w systemie, wypełniając zamieszczony tam formularz. Nie jest to trudne, ponieważ system wszystko nam "podpowiada". Trzeba będzie tu wpisać numer dowodu osobistego lub paszportu. Po dokonaniu tej czynności na ekranie monitora wyświetli się potwierdzenie, które oznacza, że nasz formularz został przesłany do oddziału NFZ.
 • Kolejny krok wymaga już więcej wysiłku - trzeba udać się osobiście (zabierając ze sobą dowód lub paszport) do wybranego przez siebie punktu obsługi ubezpieczonych NFZ. W Gdańsku znajduje się on przy ul. Podwale Staromiejskie 69. Podobne punkty funkcjonują w Gdyni, Chojnicach, Malborku oraz Słupsku. Ich adresy wraz z godzinami pracy i numerami telefonów wyświetlą się nam na stronie ZIP automatycznie. Tam, na podstawie dokumentu tożsamości, pracownik NFZ wyda tzw. dane dostępowe do ZIP. Po 24 godzinach od momentu ich wygenerowania będziemy już mogli sprawdzić, ile NFZ wydał na nasze leczenie.
 • Gdy już mamy w ręku kopertę z naszym numerem i hasłem, możemy zalogować się do systemu. Wpisujemy login (jest stały) oraz hasło, które następnie musimy zmienić, również według instrukcji.


Co możemy sprawdzić w ZIP?


Po zalogowaniu w systemie wyświetlą się nam 4 zakładki, ponieważ ZIP nie tylko ujawnia wydatki na leczenie, ale również zawiera bardzo wiele informacji przydatnych pacjentowi.
 • W zakładce Twój Portal znajdują się informacje o ZIP, ogłoszenia i komunikaty, informacje o świadczeniach (poradnie specjalistyczne, uzdrowiska, leczenie szpitalne). Pacjent może tam sprawdzić m.in.:
  - co mu przysługuje u lekarza rodzinnego,
  - na jakie badania może on nas skierować,
  - do jakiego lekarza jesteśmy zapisani itd.
  - Da się też zajrzeć do listy leków refundowanych i sprawdzić, ile będziemy musieli zapłacić za nie w aptece, a ile dopłaci do nich fundusz.
  - Będziemy mogli też śledzić, na jakim etapie realizacji jest złożony w NFZ wniosek do sanatorium, kiedy i gdzie korzystaliśmy z leczenia uzdrowiskowego.
 • W zakładce Prawo do Świadczeń możemy np. przed planowaną wizytą u specjalisty zweryfikować naszą obecność w systemie e-WUŚ.
 • W Rejestrze Usług Medycznych wyświetlą się nam:
  - wszystkie porady lekarskie, badania, pobyty w szpitalu, wizyty u stomatologa, a nawet zrealizowane w aptece recepty (ale tylko na leki refundowane) wraz z tym, ile NFZ za to zapłacił. Jeżeli pacjent zauważy, że pojawi się w nim informacja o świadczeniu, z którego nie korzystał, powinien zgłosić to do NFZ. Takie pomyłki mogą się bowiem zdarzyć, przynajmniej w początkowym okresie funkcjonowania ZIP.


Aktualnie z tego systemu korzystać mogą osoby ubezpieczone, nieubezpieczone uprawnione do świadczeń, nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń w przeszłości oraz osoby ubezpieczające się dobrowolnie. Wszystkie muszą mieć jednak ukończone 18 lat. Trwają prace nad udostępnieniem kont dzieci.

j.gromadzka@prasa.gda.pl


Reklama
10

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Inicjatywa społeczna - ZIP na Facebooku

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ZIP (gość)  •

Poszukujemy przypadków wyłudzenia pieniędzy od NFZ. Interesują nas też opinie na temat ZIP. Proszę pisać na zintegrowanyinformatorpacjenta@gmail.com lub znaleźć nas na Facebooku https://www.facebook.com/ZIP.Zintegrowany.Informator.Pacjenta

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zip

+9 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ina (gość)  •

Niepotrzebnie wydane pieniadze.Niech NFZ znajdzie inny sposob kontroli wypisywania recept.Dla mnie najwazniejsze jest to, ze gdy potrzebuje porady lekarza to ja otrzymuje natychmiast a nie za 2 lata.Zyje dlugo i nigdy, w sluzbie zdrowia, tego nie bylo co jest teraz.Jak nazwac to,ze pacjent na operacje raka musi czekac dlugie miesiace.To jest jego zyc albo umierac.Wiec co o tym myslec.Dla mnie to jest jasne.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Stan konta

+25 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Piotr (gość)  •

Dane które powinny sie znaleźć to miedzy innymi. ile wpłaciłem przez okres pracy ( od początku) ile wydatkowano na moje leczenie, o ile jeżeli przekroczyłem na leczenie mój stan "konta"

skomentuj

Społeczeństwo

+44 / -42

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ice (gość)  •

Jak "Twój" stan konta? A dzieci, emeryci, renciści, krusowcy ? Tez są z Twojej składki opłacani - żyjesz w społeczeństwie - z tego tytułu są przywileje ale i obowiązki.

odpowiedzi (0)

skomentuj

HI

+22 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

HELENA (gość)  •

NARESZCIE ,TYLKO KIEDY BEDA KARTY ZE POKAZE KARTE ,PRZECIAGNIE PRZEZ NIA I WSZYSTKO WIE NIE MUSZE SIE REJESTROWAC CO I JAK
TAK MA CALA EUROPA KARTE ZDROWIA PLASTYKOWA MALUTKA A WSZYSTKO POKAZE

skomentuj

Nie zgadzam sie

+71 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ice (gość)  •

Tak ma kilka najbogatszych krajów świata :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

no nie

+39 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kszysioo (gość)  •

to w XXI wieku jeszcze muszę gdzieś iść żeby udostępnić mi logowanie do systemu?!
za to mają minusa

odpowiedzi (0)

skomentuj

system ZIP w praktyce

+23 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

007 (gość)  •

Bardzo dobrze! Znając pomysły pracujących w branży, to prokuratury mogą mieć pełne ręce roboty w związku z wypisywaniem różnych recept i świadczeń na osoby stroniące od częstych wizyt w przychodniach!

skomentuj

Co z Tym Funduszem naszym?

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Emeryt (gość)  •

ten nasz Fundyusz to albo chory albo udaje ze nic nie wie,Stomatolog cala noc w kolejce by wyleczyc zeby,udalem sie na wizyte ,powiercila pani doktor ,,wlepiono plombe ...doszlem do domu ,plomba wypadla ...reklamacja- pani Dr ktora to robila jest nieobecna ,inna nie moze naprawic partackiej roboty ,a pieniadze juz poszly....bedzie za dwa tyg, bo inna nie moze tego poprawic ...kto jest odpowiedzialny za spaprana usluge??? Dziwny ten nasz swiat...Polska

odpowiedzi (0)

skomentuj

duwk

+23 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

welo (gość)  •

bardzo

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama