Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Open'er Festival 2013. Premiera spektaklu Warlikowskiego "Kabaret Warszawski" oraz inne spektakle

Tomasz Rozwadowski
materiały prasowe
Na ubiegłorocznym Open'erze "Anioły Ameryki" Kushnera, w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. W tym roku - "Kabaret Warszawski", dzieło sceniczne Krzysztofa Warlikowskiego, jednego z najgłośniejszych i najwybitniejszych reżyserów polskiego teatru.

Scena teatralna gdyńskiego festiwalu w ciągu zaledwie dwóch lat stała się miejscem ważnych wydarzeń.

"Kabaret Warszawski"

to najnowsza premiera Warlikowskiego przygotowana w warszawskim Teatrze Nowym. To, że Nowy jest teatrem warszawskim, ma swoje znaczenie, bo mieszkańcy tego miasta są ukrytymi bohaterami i jawnymi adresatami przedstawienia. Na scenie widzimy jednak dwa inne miasta i dwie inne epoki. Pierwszą są Niemcy lat 30., tuż przed dojściem Hitlera do władzy, a drugim miejscem - Nowy Jork po zamachu 11 września.

Warlikowski, pracując nad tym przedstawieniem, inspirował się wieloma książkami i filmami, między innymi tekstem Johna van Drutena "I'm a Camera", głośnym filmem "Kabaret" Boba Fosse'a oraz sceną orgii seksualnej z filmu "Shortbus" Johna Camerona Mitchella. Seks urasta w tym przedstawieniu, jak to komentowali recenzenci, do rangi religii, która ma wyzwolić człowieka z kajdan, nakładanych mu przez opresyjne systemy.
W "Kabarecie Warszawskim" występuje wielu świetnych aktorów. Grają tu Magdalena Cielecka z Andrzejem Chyrą, Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska, Ewa Dałkowska i Stanisława Celińska.

"Kabaret Warszawski" jest dla widza pewną próbą cierpliwości - spektakl trwa pięć godzin - ale w zamian daje miłe poczucie, że brało się udział w jednym z głośniejszych teatralnych przedsięwzięć w polskim teatrze ostatniego czasu.

SPEKTAKLE TEATRALNE NA OPEN'ER 2013

Kto nie zdoła dostać się na przedstawienia "Kabaretu Warszawskiego", niech próbuje wcisnąć się na "Pawia Królowej", adaptację znanej powieści (pod tym samym tytułem) Doroty Masłowskiej. Sztukę w krakowskim Starym Teatrze wyreżyserował Paweł Świątek, świetnie oddając hiphopowy rytm prozy Masłowskiej.

Kolejną festiwalową ofertą jest "Courtney Love" Teatru Polskiego z Wrocławia, sztuka najbardziej znanego duetu polskiego teatru, Pawła Demirskiego (tekst) i Moniki Strzępki. W sztuce historia życia liderki grupy Hole połączona jest ze zjadliwym - jak to u Demirskiego i Strzępki - obrazem polskiej neoliberalnej rzeczywistości, tym razem w jej showbiznesowym wydaniu.

"Courtney Love" tylko co została ogłoszona najlepszą (obok "Piątej strony świata" Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim) inscenizacją polskiej sztuki współczesnej. "Paw Królowej" to jeden z finalistów tego konkursu. Świadczy to najlepiej o tym, że ktoś, kto zapraszał te właśnie przedstawienia na tegorocznego Open'era, miał dobrego nosa.

Teatralny karnet na Open'erze dopełnia spektakl "Nancy. Wywiad" warszawskiego Nowego Teatru. Reżyserem i choreografem tego przedstawienia jest Claude Bardouil, który również kreuje jedną z tanecznych ról. Bohaterem sztuki jest jeszcze inna tragiczna postać popkultury - muzyk Sid Vicious.

Teatralny Open'er urasta do rangi jednego z ciekawszych wydarzeń w Trójmieście.

NIEZBĘDNE INFORMACJE OPEN'ER FESTIVAL 2013

ZOBACZ KONIECZNIE OPEN'ER 2013 - DOJAZD, POLE NAMIOTOWE, LINE UP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki