Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje nad morzem 2013: Na nadbałtyckich plażach czuwają ratownicy. Jest bezpiecznie? [MAPA]

Kazimierz Netka
Oficjalna inauguracja sezonu kąpieliskowego w Gdańsku odbyła się i od razu zaproponowano urlopowiczom coś niezwykłego: plażowe biblioteki! Takie wypożyczalnie książek na piasku powstały przy każdym strzeżonym kąpielisku morskim w Gdańsku, czyli razem dziewięć.

Do dyspozycji plażowiczów będzie około 650 książek. - U nas to dopiero początek, ale za granicą to zwyczaj dość powszechny - przyznaje Natalia Gromow, rzecznik prasowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
- Słyszałam jednak, że takie próby czyniono już w Ustce. W wypożyczalniach znajdą się też książki w językach obcych.

- Unikatem, godnym popularyzowania, jest też przedszkole plażowe. Znajduje się ono w Gdańsku Brzeźnie - mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Ratownik i pies

Walorem gdańskich plaż jest wszechstronna opieka zapewniana przez ratowników. Mają oni baczenie na kąpiących się, patrząc na to, co się dzieje w obrębie plaż, z wieżyczek ratowniczych, z jednostek pływających, a także z motolotni.

Gdańsk słynie z tego, że na strzeżonych kąpieliskach nikt tutaj od wielu lat nie utonął. Ratownicy jednak mają dużo pracy. - W zeszłorocznym sezonie interweniowali około stu razy poza strzeżonymi akwenami - mówi Łukasz Iwański, szef gdańskich ratowników wodnych. - Na kąpieliskach strzeżonych było tych interwencji mniej, około 80.

W tym roku nad bezpieczeństwem kąpiących się w Bałtyku czuwa w Gdańsku około 60 ratowników wodnych. Mają oni do pomocy psy ratownicze.

Gdzie powiewa Błękitna Flaga

Za czystość i właściwą opiekę Gdańsk został uhonorowany Błękitnymi Flagami. Wczoraj uroczyście ten międzynarodowy symbol na maszt w Gdańsku Jelitkowie wciągnęli Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska i Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR w Gdańsku w asyście ratowników.

Gdańsk ma prawo w bieżącym sezonie letnim wywieszać kilka Błękitnych Flag na kąpieliskach morskich, są to Jelitkowo, molo Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, a także w marinie w centrum miasta. Poza Gdańskiem Błękitne Flagi powiewają na kąpieliskach: plaża Wschodnia w Ustce, Gdynia Śródmieście, plaża Koliba w Sopocie, a także w marinach Gdynia i Sopot.
W sezonie 2013 wyróżnionych zostało w Polsce 28 kąpielisk oraz 6 marin.

Program Blue Flag jest programem międzynarodowym - wynika z informacji, które przekazał nam Jarosław Szczygieł, koordynator krajowy Programu Blue Flag. Idea narodziła się we Francji w 1985 roku. Certyfikat Blue Flag stał się wyróżnieniem respektowanym na arenie międzynarodowej.

Błękitna Flaga przyznawana jest kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz jakości usług, a także czystości wody.

Sprawdzają czystość wody
Nad stanem sanitarnym pomorskich plaż czuwają wojewódzka i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Analizy jakości wody prowadzi też Saur Neptun Gdańsk.

- W ciągu dwóch miesięcy zostaną przeprowadzone 73 testy jakości wody - mówił Serge Bosca, prezes zarządu, dyrektor generalny Saur Neptun Gdańsk. - Wyniki tych analiz są publikowane na stronie internetowej www.sng.com.pl.

Z informacji, które przekazała nam Grażyna Pilarczyk, rzecznik prasowy SNG, wynika, że w ramach programu "Ekoplaża", realizowanego przez tę spółkę, badaniami objęte są kąpieliska morskie w Orlu, Sobieszewie, na Stogach, w Brzeźnie, Jelitkowie, a także śródlądowe w Gdańsku Osowej - w Jeziorze Wysockim.

Ułatwienia dla słabszych
Akcja "Mamo tu jestem" - to pomysł MOSiR na problem z zagubionymi na plaży pociechami. U ratowników można dostać opaskę, którą po opatrzeniu telefonicznym numerem kontaktowym do opiekuna lub ratownika zakłada się dziecku na rękę. Dzięki temu łatwiej znaleźć opiekunów, co ogranicza zaangażowanie służb ratowniczych i porządkowych w akcjach poszukiwawczych. Opaski są nieprzemakalne, jednorazowego użytku. Dziecko ma możliwość wyboru koloru opaski. - Nie będzie również w stanie samodzielnie jej zdjąć - informuje Grzegorz Pawelec, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

"Bliżej wody "- MOSiR nie zapomina o osobach niepełnosprawnych i co roku dokłada starań, by plaże były dla nich jeszcze łatwiej dostępne. Oprócz kładek ułatwiających dojazd aż do wody, na kąpielisku Gdańsk Stogi do dyspozycji osób mających problem z poruszaniem się czeka wózek - amfibia. Daje on możliwość korzystania z kąpieli morskiej, pod okiem ratownika.

Patrole bezpieczeństwa
601-100-100 - to numer centrum ratowników wodnych w Pomorskiem. Tam trzeba telefonować, gdy dzieje się coś złego.
Warto też wiedzieć, że w obrębie gdańskich plaż działają ruchome grupy ratowników.

"Power Paraglide Rescue System" to program obserwowania wybrzeża przy użyciu paralotni. Pilot jest wyposażony w system łączności z ratownikami pracującymi na kąpieliskach. Pilot posiada przy sobie pneumatyczną kamizelkę, którą może zrzucić z powietrza osobie tonącej - wynika z informacji, które przekazała nam Magda Kuczyńska z biura prasowego prezydenta Gdańska.

"Kajak patrol" - to jedna z innowacyjnych form ratownictwa, stosowanych przez MOSiR w Gdańsku już trzeci sezon. Lekki kajak morski jest alternatywą dla łodzi motorowych i wiosłowych, może pracować w każdych warunkach, nawet przy wysokiej fali, kiedy zdarza się najwięcej wypadków w wodzie. System ten jest integralną częścią zabezpieczenia niestrzeżonych akwenów.

NIEZBĘDNE INFORMACJE OPEN'ER FESTIVAL 2013

ZOBACZ KONIECZNIE OPEN'ER 2013 - DOJAZD, POLE NAMIOTOWE, LINE UP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki