Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Obowiązkowe "chipowanie" psów w Człuchowie

  Obowiązkowe "chipowanie" psów w Człuchowie

  Wojciech Piepiorka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Człuchowie będzie obowiązkowe "chipowanie" zwierząt. Trwałe ich oznakowanie za pomocą elektronicznego mikroprocesora to najdalej idący punkt uchwalonego niedawno przez Radę Miejską w Człuchowie "Programu zapobiegania bezdomności zwierząt".
  Jeszcze w tym roku na próbę chip zostanie wstrzyknięty pod skórę 50 psom. Po aktywacji dokonany zostanie wpis do europejskiego rejestru ewidencji zwierząt. "Chipować" będzie można nie tylko psy i koty, ale także np. chomiki. - "Chipowanie" nie rozwiąże problemu bezdomności zwierząt, ale wiele ułatwi. Na przykład gdy złapiemy jakiegoś wałęsającego się psa, dzięki chipowi od razu będziemy wiedzieli kto jest jego właścicielem - mówi Maciej Giżowski z referatu gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska człuchowskiego Urzędu Miejskiego.

  Jeśli system się sprawdzi, zostanie wprowadzony już na dobre w przyszłym roku. Za wdrożenie elektronicznej ewidencji zwierząt płacić ma miasto więc najpierw w budżecie muszą znaleźć się pieniądze. Obowiązek "chipo-wania" zwierząt nie ominie nikogo. - Rejestracja wszystkich zwierząt domowych na terenie miasta należy do obowiązków ich właścicieli - mówi Giżowski.
  Trudno będzie jednak zmusić do tego te osoby, które dziś psów nie rejestrują by nie płacić podatków za posiadanie psa, bo miasto nie ma do tego instrumentów - jak choćby Straż Miejska. W grę wchodzi jedynie pomoc policji, ale trudno spodziewać się by ta nagle zajęła się sprawdzaniem kto ma zarejestrowanego psa.
  - Ewentualne wdrożenie systemu poprzedzimy akcja edukacyjną - mówi Giżowski. Wczoraj w człuchowskim ratuszu jedna z firm zajmująca się "chipowaniem" zwierząt pokazywała na czym ten proces polega i jak działa system elektronicznej ewidencji zwierząt.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo