Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogi na Pomorzu. Gdzie dochodzi do niebezpiecznych wypadków? [MAPA CZARNYCH PUNKTÓW]

Szymon Zięba
opr. M. Majchrzak
Mapa niebezpiecznych odcinków na Pomorzu (czyli miejsc, w których dochodzi do największej liczby poważnych wypadków), choć nie tak "gęsta" jak w innych rejonach kraju, powinna skutkować lżejszą nogą kierowców, zwłaszcza tych, którzy Pomorze odwiedzają po raz pierwszy.

Stare porzekadło mówi, że "ten kto się spieszy, ten się potyka" - stwierdza jeden z pomorskich mundurowych z drogówki i ostrzega mobilnych urlopowiczów, którzy w pogoni za wymarzonym urlopem za bardzo docisną gaz.

Drogi krajowe zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w województwie pomorskim mają ok. 0,9 tys. km. W badanym okresie (lata 2009-2011) na drogach tych miało miejsce 379 poważnych wypadków, w których zginęło 200 osób, a 309 odniosło ciężkie obrażenia ciała - czytamy na stronie Europejskiego Programu Oceny Ryzyka na Drogach (eurorap.pl).

Największy problem na pomorskich drogach - jak wyjaśniają specjaliści - stanowią wypadki spowodowane najechaniem na pieszego, zderzeniem czołowym i zderzeniem bocznym. Szczególną uwagę należy zachować zwłaszcza na drodze krajowej numer 20 i na trasie wiodącej z Gdyni do Kościerzyny.

Tymczasem z mapy ryzyka indywidualnego na drogach krajowych w województwie pomorskim w latach 2009-2011 wynika - jak wyjaśniają fachowcy EuroRAP - że 16 proc. długości dróg krajowych to "czarne odcinki" o najwyższym poziomie ryzyka, 58 proc. długości dróg krajowych to "czarne i czerwone odcinki" (o nieakceptowalnym poziomie ryzyka).

Natomiast 25 procent wszystkich poważnych wypadków miało miejsce na "czarnych odcinkach" i 25 procent długości dróg krajowych spełnia kryteria bardzo małego i małego ryzyka, przyjętych przez EuroRAP jako poziom ryzyka akceptowanego dla podstawowej sieci dróg.

Omiń "wąskie gardło"

Na trasach powiatu nowodworskiego, szczególnie w słoneczne weekendy, tworzą się potężne korki. Wyjątkowo newralgicznym miejscem jest zbieg tras nr 501 i 502 w Stegnie (ruch częściowo usprawniły zbudowane w tej miejscowości ronda).

To wąskie gardło można jednak ominąć. Turyści, którzy chcą dotrzeć do Sztutowa, Kątów Rybackich, Krynicy Morskiej i Piasków, mogą skorzystać z drogi przez ul. Cegielnianą w Sztutowie. Na skrzyżowaniu w Rybinie, tuż za mostami, należy skręcić w prawo. Można również skorzystać z nieco dłuższej trasy, przez miejscowość Grochowo. Wystarczy skręcić w prawo, również w Rybinie, między mostami. Oba skróty pozwalają dojechać do miejscowości Sztutowo.

Do miejscowości położonych na zachód od Stegny (Junoszyna, Jantara, Mikoszewa) prowadzi droga alternatywna do trasy 502 z Nowego Dworu Gd. Można również ominąć często zatłoczony w Nowym Dworze Gd. zbieg tras nr 502 i krajowej "siódemki". Droga prowadzi przez miejscowość Marzęcino, Kępki (przeprawa mostem na Nogacie).
(VINZ)

Na trasie do Łeby kłopotliwy dla kierowców może być niewyremontowany jeszcze odcinek 214, który ciągnie się od Białogardy do Łeby. Szczególnie za Charbrowem, gdzie droga jest pofałdowana i wąska. W niektórych miejscach może to być niebezpieczne, zwłaszcza w trakcie wyprzedzania, kiedy kierowcy się tego nie spodziewają. (el)

Na trzeciego

Jadąc nad Bałtyk, musimy pilnować się na drodze 216 - zwłaszcza gdy miniemy Redę. Niebezpiecznie jest na odcinku leśnym - na tzw. rekowskiej górce, gdzie poprowadzi nas dwupasmowy, szeroki podjazd zachęcający do agresywniejszej jazdy. Kłopoty są też na prostym odcinku przed samym Puckiem - już za Celbowem, gdzie długi odcinek bez zakrętów sprawia, że motocykle oraz samochody rozwijają prędkości grubo powyżej 100 km/godz. i wyprzedzają "maruderów" na trzeciego. (PEN)

Wyprzedzają mimo zakazu

W regionie słupskim, w sezonie letnim najbardziej obleganą trasą jest droga krajowa nr 21, która prowadzi do Ustki. Natężenie ruchu między Słupskiem a Ustką jest w wakacje większe niż na trasie krajowej E6. Korki ciągną się czasami na całym odcinku. Najczęściej dochodzi do kolizji drogowych w połowie drogi, tuż za miejscowością Bydlino, gdzie prędkość ograniczona jest do 70 km/h. Kierowcy często w tym miejscu wyprzedzają mimo zakazów. Niebezpieczne wyprzedzanie jest problemem całego odcinka drogi ze Słupska do Ustki.

Drugą niebezpieczną drogą jest odcinek ze Słupska drogą wojewódzką 213 do Lubuczewa, a później drogą powiatową do nadmorskiej miejscowości Rowy. Droga jest szczególnie niebezpieczna między Gąbinem a Rowami. Jest to wąska i kręta trasa. Często dochodzi tam do kolizji z powodu niezachowania odpowiedniej prędkości.
(BIR)

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki