Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVII Zlot Baltic Sail Gdańsk 2013. Najpiękniejsze żaglowce zacumują nad Motławą

Jacek Sieński
Archiwum PP
Międzynarodowa flotylla żaglowców i jachtów wpłynie w czwartek do starego portu gdańskiego nad Motławą, aby uczestniczyć XVII Zlocie Baltic Sail Gdańsk 2013. Wśród nich będzie klasyczny, drewniany kecz gaflowy Generał Zaruski, flagowy żaglowiec miasta Gdańska, które uratowało go przed zagładą.

W zlocie będzie brać udział łącznie około 100 żaglowców, dużych oraz mniejszych jachtów turystycznych i regatowych, ale wyjątkowym gościem ma być rosyjski czteromasztowy bark Kruzensztern, drugi co do wielkości klasyczny żaglowiec na świecie.
Towarzyszyć Baltic Sail 2013 będą liczne imprezy, w tym XIV Festiwal "Szanty pod Żurawiem", regaty Timberland Nord Cup na Zatoce Gdańskiej i Festiwal Morski na Targu Rybnym. Zlot zakończy 7 lipca widowiskowa parada jachtów i żaglowców na Motławie.

Zapewne największe zainteresowanie na Baltic Sail będą wzbudzać żaglowe oldtimery. Te klasyczne żaglowce zacumują przy nabrzeżach Targu Rybnego i przy ul. Wartkiej oraz w Marinie Gdańsk. Polską banderę mają reprezentować: Baltic Star, Bonawentura, Bryza H, Generał Zaruski i Wespe. Z Łotwy przypłynie replika XVIII - wiecznego, małego okrętu wojennego Libava, a z Holandii - trzymasztowy szkuner Minerva. Oldtimery będzie można zwiedzać, ale również odbywać nimi rejsy po Zatoce Gdańskiej, trwające około 3-4 godzin. Bilety na rejsy, normalne po 45 zł i ulgowe po 30 zł, można rezerwować i nabywać drogą internetową pod adresem:

www.balticsail.pl/zaglowce

.

Do zwiedzania ma być udostępniony żaglowiec Kruzen- sztern. Jednakże ten wielki statek, o długości 114,5 m i zanurzeniu 6,3 m, nie może wpłynąć na Motławę. Będzie więc cumować w wewnętrznym porcie gdańskim, przy nabrzeżu, w rejonie Nowego Portu.
- Chcemy, aby w tym roku Baltic Sail stanowił atrakcję nie tylko dla mieszkańców Gdańska i turystów, ale także - innych miast i miejscowości pomorskich oraz z całej Polski - zaznacza Mateusz Kusznierewicz, prezes Fundacji Gdańskiej, która wygrała konkurs na organizację zlotu. - O zainteresowaniu imprezą w głębi kraju świadczy rezerwacja biletów na rejsy żaglowcami po Zatoce Gdańskiej osób z południowych regionów, takich jak Śląsk czy Podkarpacie.

Warte obejrzenia będą także bitwa morska w rejonie Twierdzy Wisłoujście i rekonstrukcyjne inscenizacje wydarzeń historycznych, w tym bitwa na wodach Motławy.

Zloty Baltic Sail są międzynarodową imprezą żeglarską, organizowaną wspólnie przez nadbałtyckie miasta portowe - Gdańsk, Kłajpedę, Rostock, Karlskronę, Halmstad, Sasnitz i Świnoujście. Zainicjował je w 1991 roku Rostock. Pierwszy zlot Baltic Sail Gdańsk, zorganizowany z okazji 1000-lecia Gdańska, odbył się w 1997 roku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki