Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Wraki statków z Wisły i Bałtyku trafią do Tczewa

Przemysław Zieliński
Budowa Centrum Konserwacji Wraków Statków - nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - zakończyła się pod koniec 2015 roku
Budowa Centrum Konserwacji Wraków Statków - nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - zakończyła się pod koniec 2015 roku Przemysław Zieliński
Pod koniec czerwca 2016 roku gotowe będzie Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Budowa nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zakończyła się w grudniu 2015 roku. Teraz trwa skomplikowany proces urządzania placówki.

Z tymczasowych magazynów wróciła już większość eksponatów, wkrótce dołączą do nich urządzenia niezbędne do pracy konserwatorskiej.

Czytaj więcej na ten temat: Koniec budowy Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wart ponad 22 mln zł projekt realizowany jest w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, a wsparcia udzielono z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Zadanie jest realizowane w partnerstwie z Norweskim Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo.

- Nowa placówka to kompromis między wystawą a funkcjami magazynowymi - tłumaczył nam niedawno dr Jerzy Litwin, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego. - To pierwszy tego typu ośrodek w kraju. Nie zapominamy też o Muzeum Wisły [sąsiadującej z Centrum Konserwacji Wraków Statków - przyp. red.]. Kontynuujemy prace nad drugą częścią wystawy stałej o roli Wisły w dziejach kraju.

W grudniu 2015 roku pucka firma Complex Jacht zakończyła prace konserwatorskie jachtów Dal, Opty i Kumka IV, które przewieziono już do budynku CKWS, podobnie jak dziobnicę z żaglowca Generał Zaruski i bukszpryt z jachtu Janek Krasicki.

W ramach projektu kontynuowane są prace związane z inwentaryzacją 3D wraz z dokumentacją techniczną, dotyczące kolekcji jachtów. Trwają też prace związane z Wirtualną Instytucją Kultury. Opracowywane są interaktywne stanowiska edukacyjne oraz kioski multimedialne wraz z zawartością merytoryczną.

- Jesteśmy dumni, że dobiegła końca konserwacja jachtów, że zaprezentujemy zwiedzającym aplikacje na urządzenia mobilne wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość - dodaje Szymon Kulas, kierownik projektu budowy CKWS. - Aplikacje te wykorzystane zostaną w działaniach edukacyjnych prowadzonych w oddziale.

Z rozszerzonej rzeczywistości goście placówki będą mogli korzystać, używając własnych urządzeń mobilnych, za pomocą specjalnie przygotowanej darmowej aplikacji. Przykładowo, zbliżając telefon do fragmentu łodzi, na ekranie zobaczą, jak wyglądała ona w latach świetności.

- Wykorzystanie tej rozwijającej się technologii umożliwi m. in. przedstawienie kontekstu zabytku w niezwykle atrakcyjnej i przystępnej dla odbiorcy formie, bez konieczności tworzenia dodatkowej aranżacji scenograficznej. To z kolei pozwoli ograniczyć strefę ekspozycji tylko do przestrzeni niezbędnej do umiejscowienia zabytku - zaznacza Marcin Kłos, kierownik Działu Informatyzacji.

Zwiedzający będą także mogli przyglądać się na żywo pracy konserwatorów (z wyjątkiem laboratorium i pracowni rentgenowskiej). Zobaczą za to m. in. warsztat szkutnika i kowala.

- Warunki naszej pracy będą nieporównywalnie inne - przyznaje Irena Rodzin, kierownik Działu Konserwacji Muzealiów w Narodowym Muzeum Morskim. - Cieszymy się, że związane z żeglugą po Bałtyku i rzekach eksponaty, które dotąd z braku odpowiedniego miejsca nie mogły być pokazywane zwiedzającym, wreszcie zostaną im udostępnione. Na ich oczach będą się odbywać prawie wszystkie, oprócz wydobycia, etapy zajmowania się zabytkiem: od badań przez konserwację po ekspozycję.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki