Kaszubia Kościerzyna obroni Puchar Polski?

Zbigniew Brucki
Kaszubskie derby obejrzą kibice podczas sobotniego finału regionalnych rozgrywek piłkarskiego Pucharu Polski. O główne trofeum zagrają Kaszubia Kościerzyna i Cartusia Kartuzy.

Obie jedenastki zapewniły to sobie wczoraj w półfinałowych pojedynkach. W meczu dwóch świeżo upieczonych trzecioligowców, broniąca trofeum zdobytego rok temu Kaszubia pokonała 2:0 kończące w dziesiątkę (czerwony kartonik za faul na Oskrze Skrzeczu ujrzał Tomasz Bukowski) Pomorze Potęgowo, a również trzecioligowa, Cartusia zwyciężyła w Przodkowie 1:0 miejscowy GKS, trzeci zespół IV ligi mijającego sezonu. Sobotni finał (początek o godz. 17) odbędzie się na stadionie przy ul. Toruńskiej w Malborku. Wstęp wolny.

Kaszubia zagrała przeciw Pomorzu osłabiona brakiem dwóch napastników, Adriana Wysieckiego i Mateusza Prinza. Przez pół godziny gospodarze nie stworzyli żadnej sytuacji strzeleckiej. Za to gościom prowadzenie mógł dać doświadczony Henryk Patyk, jednak mając przed sobą tylko bramkarza nieczysto uderzył futbolówkę. Pięć minut przed przerwą doskonałej sytuacji dla gości nie wykorzystał też Mariusz Mikołajczyk: z czterech metrów od bramki posłał piłkę nad poprzeczkę. Po zmianie stron gospodarze ostro ruszyli do ataku i już pierwsza akcja przyniosła im prowadzenie: Jan Przybyszewski strzałem głową pokonał bramkarza gości Patryka Kotłowskiego. Dwie minuty później ten sam zawodnik znów utonął w objęciach kolegów, po tym jak podwyższył rezultat na 2:0.

W Przodkowie do przerwy gra toczyła się głównie w środku boiska, a obie jedenastki stworzyły zaledwie po jednej sytuacji na otwarcie wyniku.

Po zmianie stron gra się ożywiła, a z czasem Cartusia osiągnęła przewagę. W 70 min. golem udokumentował ją Michał Piceluk, czym, jak się później okazało, ustalił końcowy rezultat spotkania.

Kaszubia Kościerzyna - Pomorze Potęgowo 2:0 (0:0)

Bramki: Jan Przybyszewski (47, 49).

Kaszubia: Spierewka - Bieliński, Krysiński, Prokopów, Kosznik, Kowol (46 Wirkus), Przybyszewski, Pilch, Rusinek, Skrzecz (38 Prądziński), Kwietniewski.

Pomorze: Kotłowski - Kłos, Bukowski, Bobrowski, Kleser, Solczak (55 Kozłowski), Roeske, D. Mikołajczyk, M. Mikołajczyk (65 R. Ulanowski), Patyk (88 K. Ulanowski), Pytlak (58 Stasiak).

GKS Przodkowo - Cartusia Kartuzy 0:1 (0:0)

Bramka: Michał Piceluk (70).

GKS Przodkowo: Dyszkiewicz - Gawron, Sobczyński, Drutel, Bloch (75 Wrzask), Cirkowski, Olszewski, M. Frankowski, S. Frankowski, Dałek, Kozerkiewicz.

Cartusia: Tułowiecki - Karasiński, Wiech, Gładczuk, Andrychowski, Kowalkowski (88 Damian Nurek), Puczyński, Domjan (60 Kieruzel), Sidor (46 Piceluk), Formela, Dawidowski (60 Dominik Nurek).