25.10.2016
  Wtorek

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Nie ma czym ratować życia wcześniakom

  Nie ma czym ratować życia wcześniakom

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Lekarze biją na alarm - w pomorskich szpitalach brakuje podstawowej aparatury do ratowania wcześniaków.
  Inkubatorów, respiratorów (dzięki nim dziecko oddycha), pulsoksymetrów (mierzą zawartość tlenu we krwi), pomp infuzyjnych (m.in. dozują leki). To cud, że udało się do tej pory uniknąć tragedii. A o tym, że może do niej dojść, ostrzegają w dramatycznych listach do władz służby zdrowia na Pomorzu wojewódzcy konsultanci - w dziedzinie położnictwa - prof. dr hab. Krzysztof Preis, a w dziedzinie neonatologii - dr med. Alina Bielawska-Sowa.

  Jest źle, a będzie jeszcze gorzej, bo od kilku lat rejestruje się na Pomorzu coraz więcej porodów i nic nie zapowiada, by ten trend miał się zmienić. Na dodatek zdecydowanie więcej jest ciąż mnogich. Bliźniaki czy trojaczki to dziś nic nadzwyczajnego. Największy problem stanowią wcześniaki. To noworodki urodzone do 37 tygodnia ciąży, ważące mniej niż 2500 g.

  - Są wśród nich dzieci bardzo maleńkie, o wadze poniżej 1000 g i często bardzo chore - tłumaczy dr med. Alina Bielawska-Sowa, ordynator Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii w szpitalu na Zaspie. - Najmądrzejszy lekarz sam takiego dziecka nie ocali, bez aparatury wcześniak zginie. - W Belgii i Holandii nie ratuje się dzieci urodzonych poniżej 26 tygodnia ciąży. Czy mamy iść ich śladem? - pyta pani doktor.

  Niedobór aparatury najboleśniej odczuwają dwa ośrodki wysokospecjalistyczne, szpital "Kliniczna" i Specjalistyczny na Zaspie. Tu trafiają kobiety z ciążą powikłaną. Na Zaspę karetka "N" zwozi najmniejsze i chore wcześniaki z całego Pomorza.

  W ubiegłym roku w Klinice Neonatologii AMG przy Klinicznej urodziło się 265 wcześniaków. Jednym z nich jest Hubert, synek Anny i Waldemara Drojmanów ze Słupska. Ania trafiła tu ze względu na problemy z własnym zdrowiem. Gdy w 27 tygodniu ciąży pojawiły się objawy zatrucia ciążowego, trzeba było zakończyć ją jak najszybciej. 30 listopada na świat przyszedł Hubert.

  - Ważył zaledwie 700 g - opowiada Ania. - W inkubatorze "dojrzewał" ponad dziesięć tygodni. Respirator pomagał mu oddychać. Karmiony był dożylnie. Gdy skończył trzy tygodnie, dostał przez sondę pierwszą kropelkę mleka. Rodzice wzięli go pierwszy raz na ręce, gdy skończył 2,5 miesiąca. - Mam pełną świadomość, że bez tych medycznych urządzeń mój synek by nie przeżył - mówi Ania.

  - Mamy 20 inkubatorów - wylicza dr med. Iwona Domżalska. - W ciągu ostatnich pięciu lat przybył tylko jeden. To zdecydowanie za mało. W jeszcze gorszej sytuacji jest oddział na Zaspie. - Walczymy nie tylko o życie dziecka, ale i o to, by widziało, słyszało i rozwijało się zdrowo - podkreśla dr Sowa.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo