Menu Region

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" w TVP 1. Kombatanci piszą...

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" w TVP 1. Kombatanci piszą do Andrzeja Seremeta

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Marek Adamkowicz

194Komentarze Prześlij Drukuj
Film "Nasze matki, nasi ojcowie" w TVP 1. Kombatanci piszą do Andrzeja Seremeta Film "Nasze matki, nasi ojcowie" w TVP 1. Kombatanci piszą do Andrzeja Seremeta

(© materiały prasowe ZDF)

Zapowiedź wyemitowania przez Telewizję Polską niemieckiego filmu "Nasze matki, nasi ojcowie" spotkała się z dezaprobatą środowisk kombatanckich. Zarzucają one fałszowanie prawdy o żołnierzach polskiego podziemia.
"Nasze matki nasi ojcowie" - film niemieckiej ZDF nadal budzi kontrowersje. Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz Anna Kołakowska prezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, przygotowali zawiadomienie do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o możliwości pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa przez Telewizję Polską.
Kombatantów wsparł poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Jaworski.

Przeczytaj komentarz Mariusza Leśniewskiego: "Nasze matki, nasi ojcowie" w TVP 1. Niemiecki serial nie zasługuje na taki szum! - skomentuj!Autorzy pisma informują, że w dniach 17, 18 i 19 czerwca zostanie wyemitowany niemiecki film "Nasze matki, nasi ojcowie" w reż. Philippa Kadelbacha. Przedstawiono w nim m.in. losy Viktora, który ucieka z transportu do Auschwitz i przyłącza się do oddziału AK. Bohater, pomimo wykazanej wielokrotnie odwagi w walce z Niemcami, zostaje usunięty z oddziału, gdy wychodzi na jaw, że jest Żydem. Wcześniej partyzanci z AK zatrzymują po walce niemiecki pociąg, lecz gdy okazuje się, że przewożeni są nim Żydzi z obozu koncentracyjnego, zostawiają wagony zamknięte, wydając więźniów na pastwę Niemców.

- W filmie "Nasze matki nasi ojcowie" posłużono się krzywdzącymi i kłamliwymi opisami w obrazie historycznym Polski i żołnierzy Armii Krajowej, treść i forma przedstawionych w nim wątków polskich nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną - twierdzą autorzy pisma. - W związku z powyższym zawiadamiamy o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Telewizji Polskiej. Jako zasadne uważamy podejrzenie pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa polegającego na publicznym pomówieniu / zniesławieniu / oskarżeniu setek tysięcy zmarłych i żyjących członków AK oraz w konsekwencji milionów Polaków. Prawo do dobrego imienia i do godności zapisane jest w Konstytucji i w Kodeksie Karnym.

To nie pierwsza tak ostra reakcja na zapowiedź emisji serialu "Nasze matki nasi ojcowie". Wcześniej berlińska kancelaria prawna zwróciła się do niemieckiej prokuratury z wnioskiem o wszczęcie postępowania w związku z prezentacją rzekomego antysemityzmu AK.
Emocje związane filmem "Nasze matki nasi ojcowie" widać również za oceanem. Głos w sprawie obrazu Kadelbacha zabrał Ryszard Schnepf, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych, który zaapelował do firmy planującej dystrybucję serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" o rezygnację z jego emisji.

- Film "Nasze matki nasi ojcowie" pokazuje wybiórczy, oparty na stereotypach, a ponad wszystko boleśnie krzywdzący wizerunek żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z niemieckim okupantem - uważa ambasador Schnepf.

Dyplomata przypomina, że AK walczyła o przywrócenie wolności wszystkim Polakom, niezależnie od ich przynależności etnicznej i wyznania, a w jej szeregach byli m.in. odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności kurier polskiego podziemia Jan Karski czy rotmistrz Witold Pilecki.

- Przedstawiona w filmie "Nasze matki, nasi ojcowie" wizja polskiego ruchu oporu z pewnością nie służy prawdzie - podkreśla Ryszard Schnepf. - Wyeksponowanie antysemityzmu, a pominięcie innych informacji może prowadzić do negacji wkładu polskiego ruchu oporu w zwycięstwo aliantów nad Niemcami, a w świadomości niezorientowanych widzów może prowadzić nawet do rozmycia odpowiedzialności za Holokaust. Jako ambasador Polski, jako historyk, ale także jako syn osób, które ratowały Żydów z warszawskiego getta, stanowczo protestuję przeciwko takiej wizji historii.

Telewizja Polska przewiduję po emisji ostatniego odcinka serialu "Nasze matki nasi ojcowie" dyskusję o filmie. Zdaniem posłanki Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, takie rozwiązanie jest niesatysfakcjonujące. Rozmowa studyjne nie zniweluje szkód poczynionych przez serial.

Chcesz obejrzeć serial, ale nie wiesz, kiedy jest emitowany? Sprawdź aktualny program tv!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
193

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

"Rzeczą ludzi myślących jest by nie stawać po stronie oprawców"

+13 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Albert Camus (gość)  •

.

odpowiedzi (0)

skomentuj

tylko "Czterej pancerni i pies"

+22 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

emeryt (gość)  •

Prawdę o wojnie dobrze pokazuje serial "Czterej pancerni i pies". Przez wszystkie odcinki jest miło jak na wojnie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

propozycja

+20 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MALA (gość)  •

Moze jakis z naszych POLSKICH rezyserow nakreci film o zbrodniach Salomona Morela i o sedziach zydowskich ktorzy wydawali wyroki na polskich kombatantach po wojnie .Dziwie sie tez zyda ktorzy przezyli holokaust a robia to samo palestynczykom.NIE CZYN DRUGIEMU CO TOBIE NIE MILE.

odpowiedzi (0)

skomentuj

film

+21 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

slazak (gość)  •

ludzie jak dlugo jeszcze chcecie walczyc. jak ktos byl w wojsku to wie co znaczy rozkaz. a zydzi no coz uwazaja sie za pempek swiata a tez morduja teraz te ich marsze a mlodziez zydowska nic nie wie o wspolczesnej polsce i historii.

odpowiedzi (0)

skomentuj

dobre

+19 / -28

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jagaxl (gość)  •

wlasnie obejrzalam 3 odcinek w szweckiej tv. dobry co wy piszecie to jest gowno bo jak by ruskie nakrencili tez film to tez komentarze byly a jak polacy tez . kazdy robi film po swojemu jak sie widzi .szkoda tylko grety i mlodszego braciszka .zarombisty film

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nasze matki....

+21 / -24

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ala (gość)  •

I o co ten cały raban? To jest spojrzenie reżysera i jego punkt widzenia. On nic nie narzuca, każda myśląca istota, która zna historię może zobaczyć spojrzenie na wojnę od strony Niemiec i tyle. Po co te protesty przecież rzeczy pokazane w filmie się zdarzały.

skomentuj

Jak się zdarzyły?

+19 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Obambo (gość)  •

Ukraińska milicja w Smoleńsku???

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niech pokażą lepiej jak Żydzi morduj Naród Palestyński

+31 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POLAK (gość)  •

Szkoda, że nic się nie pisze o żydowskim wszechobecnym antypolonizmie. Na każdym kroku żyd pokazuje siebie jako udręczonego biedaka. Dlaczego nie ma filmów o Palestyńczykach mordowanych przez żydów??? A no dlatego, że żydzi by na to nie pozwolili. A w Polsce żyd robi co chce i sieje dookoła swoją propagandę.

skomentuj

POPIERA

+17 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MALA (gość)  •

ZGADZAM SIE Z PANEM IPOPIERAM PANSKA OPINIE

odpowiedzi (0)

skomentuj

Propaganda

+30 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Obambo (gość)  •

Po tym pierwszym odcinku widać że strasznie wali tam propaganda, wygląda to tak: szlachetni Niemcy, godni szacunku Żydzi i zdziczały motłoch z europy wschodniej który morduje Żydów. Jak tak to dlaczego Niemcy nie powstrzymali tego "motłochu"?, i dlaczego ten "motłoch" tak bardzo nienawidził tych Żydów? Nic o wcześniejszej bolszewickiej okupacji tych terenów i co się wtedy tam działo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

rola ukraińców

+26 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jaco (gość)  •

najbardziej wredny naród to ukraińcy, najpierw w 1939 roku po wkroczeniu armi radzieckiej zadenuncjowali wszystkich Polaków( wywieziono ich na białe niedźwiedzie). Po wkroczeniu Niemców w 1941 roku wymordowali własnymi rekami lub zadenuncjowali wszystkich żydów, a następnie rozpoczęli czystkę wśród Polaków, rzeź wołyńska 1943 roku.
Teraz nasze POLITYCZNE tchórze z wszystkich obcji boja się o tym mówić i próbują wlęźć do d..y ukraińcom,którzy nadal są wyjątkowo nacjonalistycznie do nas nastawieni, głownie na zach. ukrainie

odpowiedzi (0)

skomentuj

kombatanci

+22 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jan (gość)  •

znam z opowiadań dziadka wyczyny AK-owców niedaleko nas w czasie wojny zatłukli 2 Niemców za co w odwecie Niemcy spalili wieś i zamordowali ponad 50 osób ,lepiej stare dziadki się zamknijcie ,obawiam się gdy jakiś kraj nakręci film o wyczynach w Nangar Khel też nowożytni kombatanci będą protestować że było inaczej że oni tylko kopali studnię granatami

skomentuj

"2 Niemców"--????

+23 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

. (gość)  •

cywilów czy żołnierzy?
w Polsce czy w Niemczech?

jak w Polsce i żołnierzy niemieckich,to w jaki k...a sposób ci Niemcy(żołnierze) znaleźli się w granicach RP?

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 7 »